19.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Shkencëtarët zbulojnë mënyrën për ta ngadalësuar plakjen dhe për ta zgjatur jetën

Një studim i fundit ka treguar se plakja mund të ngadalësohet dhe jeta të zgjatet, e kjo sipas studimit, me anë të qelizave.

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë kanë thënë se qelizat mund të riprogramohen për të ndaluar përkeqësimin e tyre natyror.

Sipas studiuesve, zbulimi i bërë në qeliza mund të hapë rrugën për të gjetur se si të ngadalësohet plakja tek njerëzit, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

“Puna jonë përfaqëson një shembull provë të konceptit, duke demonstruar aplikimin e suksesshëm të biologjisë sintetike për të riprogramuar procesin e plakjes qelizore. Mund të vendosë themelin për dizajnimin e qarqeve të gjeneve sintetike për të promovuar në mënyrë efektive jetëgjatësinë në organizmat më komplekse”, kanë thënë studiuesit.

Disa shkencëtarë besojnë se personi i parë që ka jetuar deri në 150 vjet tashmë ka lindur dhe nuk ka asnjë arsye që njerëzit të mund të jetojnë akoma më gjatë.

Studimi i fundit, i botuar në revistën “Science”, shqyrtoi se si të ngadalësohet plakja në një nivel qelizor.

Ndërkaq, hulumtimet e mëparshme kishin identifikuar mekanizma që shkaktojnë plakjen e qelizave të quajtura qarqe rregullatore të gjeneve.

“Këto qarqe gjenesh mund të funksionojnë si qarqet tona elektrike të shtëpisë që kontrollojnë pajisjet si pajisjet dhe automobilat”, thuhet tutje në studim.

Më Shumë

Afrim Tejeci: Bizneset në Prizren presin funksionalizimin e ‘Parkut të Biznesit’

Kryetari i Odës së Prizrenit, Afrim Tejeci, thekson se bizneset janë në pritje të funksionalizimit të "Parkut të Biznesit" në këtë qytet. “Me anë të...

Kurti në Malishevë, i hip kombajës për korrje-shirje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar vizite tek një fermer në Bubavec të Malishevës, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural,...

Lajmet e Fundit