0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Shkup, protesta përfundon e qetë. Familjarët: Do vazhdojmë derisa të lirohen të pafajshmit

protesta ne shkupDhjetëra qytetarë të Shkupit kanë protestuar sot kundër dënimit me burgim të përjetshëm të gjashtë të akuzuarve në rastin “Monstra”. Ndryshe nga protestat dramatike, që u zhvilluan të premten dhe të shtunën në Shkup, protesta e sotme u zhvillua e qetë dhe pa asnjë incident.

Në protestën e sotme forca të shumta policie si dhe automjete të blinduara kanë ndjekur protestuesit nga Çairçanka deri në afërsi të qendrës së lagjes Mavrovasja, prej ku më pas protestuesit u shpërndanë në mënyrë të qetë.

Prostesta u zhvilluan ditën e sotme edhe në Tetovë dhe Dibër, pasi ishte lajmëruar më herët në rrjetet sociale. Ndërkaq, po në rrjetet sociale janë paralajmëruar protesta edhe në Tiranë, për ditën e martë.

“Së bashku me çdo qytetar mblidhemi të Martën në oren 18:00 tek Piramida (Tiranë) në mbështetje të vëllezervë tanë Shqiptarë në Maqedoni… Me pjesëmarrjen dhe të Kampionit të Europës, Nuri Seferi…”, njoftohet në rrjetet sociale.

Ambasada Amerikane, Zyra e Bashkimit Evropian, misionet e NATO-s dhe të OSBE-së në Shkup, përmes një komunikate të përbashkët theksojnë të drejtën për të protestuar në mënyrë të qetë dhe dënojnë sjelljet e dhunshme. Edhe diplomatët perëndimorë bëjnë thirrje për dialog midis qytetarëve dhe politikanëve, për qetësimin e marrëdhënieve ndëretnike në vend.

Familjarët e të dënuarve thanë se protestat e qeta do të vazhdojnë deri në lirimin e të familjarëve të tyre, për të cilët thanë se janë dënuar pafajësisht.

Më herët, gjatë protestës, dhjetëra të rinj kanë marshuar nga qendra e Tetovës në drejtim të Gjykatës, duke vazhduar rrugës kryesore, drejt selisë së BDI-së. Protestuesit kërkojnë drejtësi dhe brohorisnin kundër BDI-së, “Poshtë qeveria”. Gjendja ka qenë e acaruar, për shkak të protestave të paralajmëruara për ditën e dytë. Ato u përkeqësuan që ditën e parë, pasi pati shumë arrestime e të lënduar të cilët për momentin gjenden nën kujdesin mjekësor.

Më Shumë

Aksident mes tri veturave në Kijevë të Malishevës, lëndohet një person

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e së premtes rreth orës 10:16 mes tri veturave në Kijevë të Malishevës. Lajmin për Front Online e...

Vëllaznimi fiton ndeshjen dramatike ndaj Ponte Prizrenit

Vëllaznimi ka shënuar fitore fantastike ndaj Ponte Prizrenit, duke e mposhtur në vazhdime, me rezultat 91-86, në kuadër të Prince Caffe Superligës së Kosovës...

Lajmet e Fundit