18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

Si bëhet një lahutë

PJETER-MATUSHA_2Ka një gjysme shekulli qe nuk e ndan nga duart instrumentin më të dashur muzikor me një tel. Pjetër Matusha ishte 13 vjeç kur ndërtoi vetë nga një kungull lahuten e tij të parë!

Nuk e mësoi askush, por ai gjithë admirim shihte e dëgjonte të moshuarit të cilët me lahutë këndonin eposin e Kreshnikeve, këngë epike legjendare e historike.

Dëgjuesit kishin respekt të veçante për lahutarin, sidomos kur ai këndonte. Për lahutën, e cila duhet të zinte një vend nderi në shtepi.
Pjetri donte të ishte njëri prej tyre!

Për djalin nga Bajza e Kastratit, lahuta e parë e vërtete iu dhurua kur ai ishte 20 vjeç, si vlerësim për mënyren si i këndonte Mujit e Halilit, kreshnikëve me mustaqe të gjata që shtrinin 7 pashë nën dhé, bajlozët e zinj me topuzë të rëndë.

Zotëron çifteline dhe fyellin, por lahuta është objekt kulti për të, nuk e ka ndare nga vetja në çaste gëzimi e hidhërimi.

Me nje shpirt e te ri e krijues, Pjeter Matusha ka kënduar në dasma, në festa dhe në raste të tjera gëzimi.

Per kenaqesine e tij, te familjareve apo miqvte qe vijne enkas per ta degjuar veçanerisht mbremjeve te ftohta te stinës së dimrit.

Edhe pse ky eshte vendi i tij i preferuar per te shoqeruar me lahute historitë e këngëve dhe trimave e di se eshte e rendesishme qe kjo vlere trashegimnie kulturore te rikthehet ne vemendje.

Keshtu ai nuk heziton te shkoje kudo ku e ftojne te luaje e te kuriozoje publikun perreth.

Eshte njeri nga interpretet e rapsodise me te vleresuar mbi te gjitha sepse ruan e çon perpara me perkushtim traditen e njerit prej instrumentave me arkaike…

Gjelosh Alia, mjeshtri i 60 lahutave të ndërtuara me dorë

Gjelosh Alia ka një mjeshtëri të cilën e ushtron çdo pasdite në studion e tij të vogel, realizon çifteli e lahuta prej 35 vitesh.

Ai është mesues gjuhë-letersie ne shkollen 9 vjecare “Gjergj Fishta”. Pas punes qe i merr pjesen me te madhe te dites 2 apo 3 oret e pasdites e gjen gjithmone ketu duke ushtruar pasionin e tij.

Ka realizuar me shume se 60 lahuta duke u kujdesur per çdo detaj. Mundohet qe te jete autentik e te ruaje elementet e vegles mesjetare.

Ashtu si dikur lenden qe perdoret per te ndertuar lahuten e merr ne mjedisin rrethues.

Si nje profesionist te cilit vitet i kane mesuar sekretet e punes, ai e di se cilesia e kumbimit te tingullit nuk percaktohet nga lloji i drurit, por nga perzgjedhja dhe tendosja e lekures.

Kordha ne ditet e sotme rrallehere eshte e perbere nga bashkesi qimesh te kalit. Por, ka disa elemente te cilat Gjeloshi i relizon si rapsodet dikur…

Kenaqesia me e madhe e tij nuk eshte kur i ka dhene lustren e fundit dhe lahuta ka marre formen e deshiruar.

Misionin e tij e quan te perfunduar kur dikush kerkon ta beje te veten nje te tille, pasi vetem ne kete menyre tradita trashegohet ne breza. / TCh/

Më Shumë

UCL/ Barcelona e Atletico, me nga një këmbë në gjysmëfinale

Dy skuadrat spanjolle, Barcelona dhe Atletico Madrid, kanë arritur t’i fitojnë ndeshjet e para çerekfinale. Barcelona nga disavantazhi arriti një fitore dramatike 3-2 në ndeshjen...

Gjermania sot i dhuron automjete FSK-së

Sot në kazermën e FSK-së “Adem Jashari” do të mbahet ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit me automjete nga Republika Federale e Gjermanisë për Forcën...

Lajmet e Fundit