13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Sizmologu tregon se Prizreni është në mesin e zonave të rrezikuara nga tërmetet në Kosovë

Drejtori i Institutit Sizmologjik të Kosovës, Shemsi Mustafa, ka folur për zonat më të rrezikuara nga tërmetet në Kosovë.

Ai tha në Rtv Dukagjini se megjithëse Kosova ka tri zona me lëvizje më aktive sizmike, nuk bën të anashkalohet kujdesi as në zonat tjera në këto raste kur tërmetet janë shumë të mëdha.

“Tri zona ma të rrezikume është zona veriore Mitrovicë, Leposaviq, Zona e Dukagjinit, nga Istogu në Prizren, dhe Ferizaj, Viti, Gjilan. Por pavarësisht kësaj nuk duhet të injorohet edhe Prishtina edhe zona e Podujevës, sepse tërmeti nëse është i fuqishëm 6.0 deri 6.3, faktikisht një regjion në Gjilan apo Pejë, vjen për pak sekonda në Prishtinë”, tha Mustafa.

Më Shumë

Vdiq aktori i “Star Wars” dhe “Harry Potter”

Industria e filmit është në zi për humbjen e aktorit të Star Wars dhe Harry Potter, Paul Grant, i cili ka vdekur tragjikisht në...

Kurti: Pala serbe po i ik nënshkrimit të marrëveshjes

Kryeministri Albin Kurti ka konfirmuar se sot në Ohër është arritur marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mbi ankesin e marrëveshjes mbi propozimin evropian.   Megjithatë i...

Lajmet e Fundit