14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Sot marshohet në Prishtinë

QeveriaKosoves-objektiDeklarata e Ministrit Aleksandar Jablanovic dhe vendimi i fundit për Trepçën do t’i mbledhin sot në Prishtinë qytetarët nga vende të ndryshme, në marrshin protestues që fillon në orën 14:00 tek Biblioteka Kombëtare dhe përfundon me kërkesat përballë ndërtesës së Qeverisë.

Protestuesit kërkojnë shkarkimin e Ministrit për Kthim dhe Komunitete, pasi kishte fyer rëndë nënat e të zhdukurve në Gjakovë, duke i quajtur “egërsira”.

Ata, po ashtu, do të kërkojnë mbrojtjen e Trepçës, pasi konsiderojnë se me heqjen e saj nga Ligji për Ndërmarrjet Publike ka lënë Kosovën pa këtë kombinat.
Protesta është thirrur dhe mbështetur nga tri partitë opozitare Vetëvendosje, AAK, Nisma, si dhe nga organizatat joqeveritare.

Forcat e rendit, ndërkohë, kanë marrë pozicionet e tyre, për të qenë në gjendje gatishmërie në rast të eskalimit të kësaj proteste. / Politiko.net

Më Shumë

E diela me diell

Sot në Kosovë do të mbajë mot me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin 3-5 gradë celsius, ndërkaq ato maksimale pritet të arrijnë deri në...

Në Prizren u shënua “Java e Ndërmjetësimit”

Në Prizren është shënuar sot "Java e Ndërmjetësimit". Pjesëmarrës në këtë aktivitet ishin ndërmjetësues nga Komuna e Prizrenit, të cilët kanë informuar qytetarët lidhur me...

Lajmet e Fundit