0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Staffan de Mistura, i dërguari i ri i OKB-së për Sirinë

90509Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon emëroi diplomatin veteran Staffan de Mistura në postin e të dërguarit të tij të ri për Sirinë.

De Mistura zëvendëson të dërguarin e mëparshëm, Lakhdar Brahimi, i cili dha dorëheqjen nga ky post në fund të majit, pas dështimit të raundit të dytë të bisedimeve të Gjenevës dhe zhvillimit të zgjedhjeve presidenciale në Siri.

67-vjeçari De Mistura, i lindur në Suedi dhe që ka gjithashtu kombësi italiane, ka një eksperiencë 10-vjeçare me poste të ndryshme në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, mes tyre në disa prej misioneve më të vështira, si Afganistani dhe Iraku. Zoti Ban tha se këto eksperienca do t’i shërbejnë atij mirë në rolin e tij të ri:

“Ai do të sjellë të gjithë ekspertizën dhe eksperiencat që ka në negociatat tepër të vështira të paqes në Siri. Prandaj, unë kam besimin se ai do të jetë i aftë ta kryejë detyrën si i dërguar i posaçëm.”- tha Sekretari Ban.

Zoti De Mistura do të jetë vetëm i dërguar i Kombeve të Bashkuara, jo njëkokësisht edhe i Lidhjes Arabe, siç ishte zoti Brahimi. Zoti Ban tha se ai do të ketë një zëvendës arab, diplomatin egjiptian Ramzy Ezzeldine Ramzy:

“Në marrjen e këtij vendimi, unë jam konsultuar me disa njerëz, përfshirë edhe autoritetet siriane. I dërguari i posaçëm do ndihmojë në përpjekjet për t’i dhënë fund dhunës dhe shkeljeve të të drejtave të njeriut, si dhe do t’i japë shtytje zgjidhjes paqësore të krizës siriane.”- tha zoti Ban.

Zoti Ban Ki-moon i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar, Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe palëve të konfliktit në Siri, që t’i japin një mbështetje të përbashkët të dërguarit të ri, në mënyrë që ai të ketë sukses në misionin e tij.

Zoti de Mistura do ta marrë detyrën menjëherë, por nuk dihet në se do ta ketë bazën në Kombet e Bashkuara, në Gjenevë, apo në Damask.

Përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara në Koalicionin Sirian, Najib Ghadbian, e mirëpriti njoftimin e zotit Ban, duke thënë se grupi i opozitës siriane pret me kënaqësi që të bashkëpunojë ngushtë me zotin de Mistura dhe me ekipin e tij, për arritjen e një tranzicioni politik drejt vendosjes së demokracisë në Siri.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Samantha Power, po ashtu e mirëpriti emërimin e zotit de Mistura, por theksoi se ai do të ndeshet me sfida në rolin e tij të ri, përfshirë ndalimin e qpllimshëm nga qeveria siriane të ndihmave humanitare jetike që t’u shkojnë sirianëve në zonat e rrethuara dhe të ato të largëta.

Më Shumë

Abrashi: Escobar i ka premtuar Bërnabiqit se do ta detyrojë Kosovën ta diskutojë Asociacionin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, ka thënë se takimi i datës 31 janar në Ambasadën Amerikane në Prishtinë ku do të diskutohet për...

Prizren, 6 aktakuza kundër 11 personave, për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur gjashtëdhjetedy (62) aktakuza kundër shtatëdhjetedy (72) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa,...

Lajmet e Fundit