14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Studentët nuk protestojnë të hënën, kërkojnë shkarkimin e KD të UP-së

DurimJasharaj-student protestuesOrganizatorët e protestave studentore kanë deklaruar para pak çastesh se të hënën nuk do të ketë protestë para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ashtu siç ishte paralajmëruar deri dje.

Durim Jasharaj ka thënë në një konferencë shtypi, e cila është mbajtur të dielën para selisë së Rektoratit, se studentët protestues do të vëzhgojnë zhvillimet e mëtutjeshme në UP, pas “dorëheqjes” së rektorit, Ibrahim Gashi që ndodhi mbrëmë.

Sipas tij, Gashi nuk ka dhënë dorëheqje, por është shkarkuar nga presioni dhe protestat e studentëve dhe shoqërisë civile.

Jasharaj ka thënë se studentët nuk do të heqin dorë nga kërkesat e tyre, dhe prioritare për ta është shkarkimi i Këshillit Drejtues.

“Ky Këshill duhet të shkojë sa më parë, sepse pikërisht ky organ është ai që e ka emëruar ish-rektorin mashtrues”, ka thënë Jasharaj, transmeton Koha.net.

Studentët, po ashtu kanë kërkuar edhe lirimin e menjëhershme të të gjitha të arrestuarve gjatë protestës së djeshme para Rektoratit të UP-së.

Më Shumë

Hendboll, Rahoveci fiton derbin interesant me Vushtrrinë

Në palestrën “Jeton Tërstena – Tota” në Vushtrri të dielën është luajtur derbi i xhiros së dytë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në...

Prizren: I hynë hajnat me forcë, ia vjedhin paratë dhe paisjet elektronike

Një burrë në Prizren ka raportuar se disa persona me forcë i kanë hyrë në depo, duke i vjedhur para të gatshme dhe paisje...

Lajmet e Fundit