31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Suharekasi me fat, për një ditë dorëzon vizën në ambasadë dhe martohet

Dita e martesës për të gjithë mbetet e paharruar. E tillë do të mbetet edhe për Albion Gashin nga Komuna e Suharekës. Por jo vetëm pse u martua, pasi ky është proces i zakonshëm që shumica e njerëzve e përjetojnë të paktën njëherë në jetë. E veçanta e kësaj dite për Albionin është se ai tri orë para se të bënte betimin për dashuri të përjetshme me vajzën që ka zgjedhur për bashkëshorte, dorëzoi dokumentet në ambasadën e Gjermanisë në Kosovë.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Albion Gashi, 23-vjeçar dhe e dashura e tij Almira, tash e sa kohë kishin caktuar 12 majin e vitit 2022 si ditën kur do të lidhnin jetën e tyre bashkë, me ç’rast, ashtu siç e do zakoni, krushqit do i sillnin Albionit nusen në shtëpi.

Për Albionin kjo mund të konsiderohet si një ndër ditët më me fat në jetën e tij, pasi që kreu dy punë të mëdha që lidhen me të ardhmen e tij.

Ai ishte fatlum pasi fitoi termin në ambasadën e Gjermanisë, që tash e disa muaj është bërë në formë lotarie. Por atë e ‘tronditi’ mesazhi që mori nga ambasada, ku thuhej se termini i tij është pikërisht më 12 maj, në ditën e njëjtë kur do të martohej me Almirën.

Ai ka rrëfyer për Gazetën Sinjali këtë ditë interesante, duke thënë se ka disa muaj që tenton ta zë një termin për vizë në ambasadë.

Unë aplikoj tash e disa muaj për një termin për vizë në ambasadë gjermane, por si duket fati deshi që unë ta zë atë pikërisht në ditën më të lumtur të jetës sime, pra të martesës“, filloi rrëfimin e tij Albioni.

Ai tregon për Sinjalin se e dashura e tij fillimisht nuk i besonte se ka arritur të sigurojë një termin dhe se atë e kishte fiks në ditën e dasmës.

E dashura ime nuk më besonte kur i kisha treguar se termini më ishte caktuar në ditën e njëjtë, si të dasmës“, tha për Sinjalin 23-vjeçari nga Suhareka.

Dita e shumëpritur erdhi. 12 maji i sivjetëm Albionin e gjeti me agjendë të ngjeshur pasi që në ora 13:00 do të duhej të dorëzonte dokumentet në ambasadë, ndërsa tri orë më pas do të martohej.

Unë me një kushëri timin isha në Ambasadë për të dorëzuar dokumentat, derisa të tjerët do të prisnin sinjalin tim se kur do të duhet që të niseshin krushqit. Unë dorëzova dokumentet në ambasadë në orën 13:00, derisa krushqit që kisha planifikuar unë të niseshin më herët, u nisën më vonë pasi duhej të prisnin rikthimin tim në shtëpi“, rrëfen Albioni.

Ai thotë se kjo është dita më interesante dhe më e lumtur e jetës së tij.

Sot për mua vërtetë ka qenë një ditë interesante dhe e lumtur në të njëjtën kohë. Në orën 13:00 dorëzova dokumentet në ambasadë dhe më pas në ora 16:00 u martova“, përfundon rrëfimin Albioni.

Më Shumë

Vdes poeti Xhevdet Bajraj

Sot ka vdekur poeti i njohur kosovar, Xhevdet Bajraj, shkruan KultPlus. Ndërkaq, lajmin e ka bërë të ditur vëllai i tij, Fadil Bajraj nëpërmjet një...

Uratë e pathënë në Shën Naum

Shkruan: Enver Sulaj Dikur ishe ëndërr Dashuri e vrarë tinëz në netët pa hënë. Sa i thellë e i bardhë -Ti Drin i Zi. Uratë nuk thashë As kryq s'bëra...

Osmani takohet me Macronin para Samitit të BE-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, këtë të enjte në Bruksel. Takimi i tyre është mbajtur pak para...

Prizren/ E raportoi veturën të vjedhur në polici, pronari harron vendin se ku e kishte parkuar

Një qytetar nga Prizreni ditën e djeshme e kishte raportuar në polici veturën e tij si të vjedhur, pasi që i njëjti ka pretenduar...

Aksident i rëndë trafiku në Qafë të Duhlës, 3 persona të lënduar

Një aksident trafiku ka ndodhur mëngjesin e sotëm në aksin rrugor Shtime – Duhël. Këtë e kanë konfirmuar edhe nga Policia e Kosovës. Ata kanë bërë...

Publikohet rregullimi i çmimit të naftës, kaq centë do të fitojnë naftarët

Qeveria e Kosovës ka publikuar Udhëzimin Administrativ të miratuar në mbledhjen e fundit për rregullimin e çmimeve të naftës raporton Gazeta Express. Sipas këtij UA,...

Zgjedhën kryetarët e fshatrave Nagac dhe Celinë të komunës së Rahovecit

Në fshatrat Nagac dhe Celinë të komunës së Rahovecit, komisioni për zgjedhjen e kryetarëve të këshillave të fshatrave, lagjeve urbane dhe vendbanimeve, ka zhvilluar...

Mane shpjegon kalimin te Bayern: Klubi i duhur, në kohën e duhur

Sadio Mane është lojtari më i ri i Bayern Munich. Senegalezi ditën e djeshme kreu vizitat mjeksore te bavarezët. Anësori shpjegoi dhe pse mori vendimin...

Akuzohej se ia ofroi 5 euro ryshfet policit kufitar në Vërmicë, dënohet me 6 muaj burgim me kusht dhe 300 euro gjobë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit Klodian Durollari, duke e dënuar me 6 muaj burgim me kusht dhe 300...

Malisheva prezanton Hajdarin dhe Avdulin

Fiton Hajdari dhe Qlirim Avduli tashmë i përkasin Malishevës. Klubi nga qyteti me të njëjtin emër ka prezantuar futbollistët në mbrëmjën e të mërkurës. Edicionin...

Arrestohet personi i kërkuar në Rahovec

  Një person i kërkuar nga organet e drejtësisë është arrestuar në Rahovec. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar...

Kapet e mitura që u shpall në kërkim nga policia në Prizren për falsifikim të parasë

Policia e Kosovës ka arritur të arrestojë të miturën që u shpall në kërkim më 10 qershor nga Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren,...

Prokuroria hap rast pas denoncimit të kryetarit të Prizrenit se është kanosur nga ish-deputeti Berisha

Prokuroria e Prizrenit ka hapur rast nën pretendimet se kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj (PDK) është kanosur nga ish-deputeti nga Nisma Socialdemokrate, Zafir Berisha. Lajmin...

Kurti: Qeveria nuk e voton projektligjin për Trustin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale, i propozuar nga PDK,...

Osmani ka udhëtuar për vizitë në Tajlandë dhe Singapor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka udhëtuar për vizitë pune në Tajlandë dhe Singapor ku do të takohet me përfaqësues të lartë shtetërorë, ka...

Blatter: Infantino nuk më do mua, ai gënjen

Ish-presidenti i FIFA-s Sepp Blatter, vazhdon të jetë i akuzuar për mashtrim, përvetësim dhe korrupsion, së bashku me ish-presidentin e UEFA-s, Michel Platini-n. Blatter është...

Lajmet e Fundit