30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Takojnë fëmijët dhe prindërit e Prizrenit për festën e “1 Qershorit”

PDK-kandidatet per deputetKandidatët për deputetë Irfan Fusha, Edita Tahiri, Luljeta Veselaj, Nezir Cocaj, në listën e PDK-së, të shoqeruar nga kryetari i KOmunës së Prizrenit Rramdan Muja, kanë marrë pjesë në manifestimin për ditën ndërkombëtare të fëmijëve në Prizren të organizuar nga Kuvendi Komunal dhe çerdhet e qytetit të Prizrenit.

Në këtë manifestim dhe takimet që kanë zhvilluar me prindërit e fëmijëve Tahiri dhe Fusha folën për programin e “Misionit të Ri” dhe përkushtimin për investime të mëtejshme në ndërtimin e çerdheve dhe shkollave moderne, atraktive dhe sipas standardeve evropiane.

Tahiri tha se Qeveria e Kosovës ka investuar më shumë se 122 milion euro në arsim, janë ndërtuar 145 shkolla të reja, janë shpërndarë libra falas për të gjithë nxënësit e Kosovës dhe kanë rritur pagat e punëtorëve të arsimit për 133%.

Ajo poashtu foli për programin e Misionit të Ri ku tha se investimet në arsim do të jenë edhe më të mëdha dhe theks të veçantë i dha programit për gratë ku tha se ato nuk do të ballafaqohen me problemet e pamundësisë së akomodimit të tyre nëpër çerdhe dhe se do të kenë mundësi që të zhvillojnë aktivitetet e tyre të punës dhe avancimit në mënyrë të barabartë me burrat.

Nga ana e tij Irfan Fusha tha se “Misioni i Ri” do t`i ndaj 1.5 miliardë euro do të jepen për grante për çdo biznes në Kosovë që dëshmon se do të krijojë vende pune. Do të krijohen 200,000 vende të reja të punës. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Përurohet Shtegu i Lirisë “Pashtriku”

Në kuadër të aktiviteteve shtetërore në shënim të 25-vjetorit të çlirimit të vendit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në përurimin...

Prizren/ Kurti mori pjesë në shënimin e ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti

Me rastin e shënimit të ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, mori sot...

Lajmet e Fundit