10.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

Tani është mundësia për të negociuar me Putinin, thotë gjenarali amerikan

Çlirimi i Kherson-it është një mundësi për të hapur negociatat me presidentit rus, Vladimir Putin.

Përndryshe dimri, me ngërçin e pashmangshëm të luftimeve, do t’u japë rusëve mundësinë për të riorganizuar pajisjen e tyre ushtarake.

Dhe në atë moment njeriu do të rrezikonte një skenar të Luftës së Parë Botërore: një luftë e gjatë pozicionesh, e zhvilluar në llogore, me një numër të madh dhe gjithnjë e më të padobishme viktimash, pa një rezultat vendimtar.

Për të mbështetur këto teza nuk është askush tjetër veçse gjenerali më i fuqishëm amerikan: Mark Milley, president i Shefave të Përbashkët të Shtabit, që është zyra më e lartë e Pentagonit nën Sekretarin e Mbrojtjes.

Nuk është hera e parë në historinë amerikane që gjeneralët luajnë rolin e “pëllumbave”.

Në të vërtetë, nga George Marshall tek Dwight Eisenhower te Colin Powell ekziston një traditë e gjatë e ushtarëve më të moderuar – të cilët kanë qëndrime më të kujdesshme për përdorimin e forcës – sesa politikanët.

Rastësisht, sapo u kaluan zgjedhjet afatmesme, debati i brendshëm brenda administratës Biden për Ukrainën doli hapur.

Gjatë fushatës zgjedhore, natyrisht, debati ishte tashmë aty, por arsyet e taktikave politike këshilluan që të mos ekspozohej.

Edhe nëse Ukraina nuk kishte asnjë peshë në dinamikën e votimit, megjithatë u pa se çdo qëndrim për luftën u shfrytëzua menjëherë.

Tani që zgjedhjet kanë kaluar me pak dëme dhe konsensusi dypartiak për ndihmën për Ukrainën është i padëmtuar, gjenerali Mark Milley ka dalë dhe ka vendosur të ekspozojë pozicionin e tij në publik.

Së pari në një konferencë për ‘Klubin Ekonomik në New York, më pas në një intervistë për rrjetin televiziv Cnbc.

“Forcat e armatosura të Ukrainës”, tha kreu i Shtabit të Përbashkët, “kanë luftuar deri në pikën e bllokimit të rusëve dhe futjen e tyre në një ngërç”.

“Nuk e dimë se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, por tani ka mundësi për zgjidhje diplomatike. Duhet të shfrytëzojmë mundësinë”.

Ky është pozicioni që numri një në ushtrinë amerikane ka mbrojtur prej disa kohësh në debatet e brendshme brenda administratës Biden dhe sot ai debat i brendshëm po rindërtohet në një sfond publik.

Tani që ka vendosur të shpjegohet publikisht, gjenerali Milley argumenton pozicionin e tij edhe në bazë të pamjeve satelitore, të cilat tregojnë se trupat ruse po përgatiten të mbrojnë disa nga territoret e pushtuara.

Sipas shefit të shtabit, tërheqja nga Kherson është në përputhje me këtë qëllim: për të marrë pozicione që mund të mbrohen në afat të gjatë.

Shkollat ??e tjera të mendimit brenda administratës Biden janë të hapura ndaj argumenteve të gjeneralit Miller, edhe nëse ato janë pak më optimiste në lidhje me aftësinë e ushtrisë ukrainase për të bërë fitime të mëtejshme territoriale.

Aty ku vetë Biden tërhoqi një vijë të kuqe dhe gjithashtu e përsëriti në konferencën për shtyp për rezultatin zgjedhor, është pikërisht këtu: Amerika nuk duhet t’i imponojë asgjë Ukrainës, e lëre më të japë përshtypjen se e detyron Zelenskyn në lëshime territoriale.

“Asgjë nuk do të vendoset për Ukrainën pa Ukrainën”, tha Biden në atë konferencë për shtyp, për të theksuar se ai kurrë nuk do të flasë me Putinin duke anashkaluar Zelenskyn.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post /Albanianpost.com

Më Shumë

Kurti: Edhe pas një çerek shekulli fati i Ukshin Hotit nuk është zbardhur

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se më 16 maj 1999, profesori Ukshin Hoti, pas lirimit nga burgu i Dubravës, u rrëmbye dhe u...

Kanosi dhe fyu policët, arrestohet një person në Prizren

Një person është arrestuar në Prizren pasi që i njëjti gjatë shqiptimit të një tikete kundërvajtëse në trafik, ka kanosur dhe fyer zyrtarët policorë. Në...

Lajmet e Fundit