2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Miratohet Projektligji për amnistinë

KuvendiKosoves5-27

(E plotësuar) Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 91 vota pro dhe 17 kundër para pak çastesh miratuar në parim projektligjin për amnistinë, pas heqjes së nenit 3.

Projektligji është mbështetur nga të gjitha partitë parlamentare, përjashtuar Vetëvendosjen të cilët kanë vlerësuar se përmes këtij ligji po amnistohet krimi.

Seanca vazhdon në ora 15:00 ku Ligji për Amnistinë do të votohet edhe në leximin e dytë.

 

Të gjitha partitë ‘pro’ amnistisë, përveç Vetëvendosjes

Deputetët e Kuvendit të Kosovës para votimit janë duke debatuar projektligjin për amnistinë, pas heqjes së nenit 3.

Projektligji është mbështetur nga të gjitha partitë parlamentare, përjashtuar Vetëvendosjen të cilët kanë vlerësuar se përmes këtij ligji po amnistohet krimi

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi, ka kërkuar miratimin e Projektligji për Amnisti.

“Kur një ligj nuk i përshtatet popullit duhet të ndryshohet Ligji e jo populli. Në këtë rast këtij Kuvendit nuk i ka ra tamam Ligji andaj ai është ndryshuar”, tha Kuçi, transmeton Orainfo.

Minsitri ndër të tjera ftoj deputetët ta përkrahin duke pasur parasysh tri kritere për një ligj të mirë, cfare sipas tij është ai për Amnistinë.

Përkrahje projektligjit i ka dhënë edhe kryetari i Komisionit funksional për Legjislacion dhe Gjyqësi, Arben Gashi, duke kërkuar nga deputetët votimin pro tij.

“Komisioni ka shqyrtuar projektligjin për Amnisti dhe duke marrë parasysh se është një ligj i ri Komisioni kërkon nga Kuvendi që ta përkrah dhe miratojë”, tha Gashi.

Ndryshe, në leximin e parë, ky projektligj nuk arriti që të kaloj, pasi nuk mblodhi dy të tretat e votave të nevojshme, që kërkohen për ndryshime të tilla.

Më Shumë

Kryeziu: Me pas treguar kaq dashuri për Amerikën sikur për Martin Berishajn, Kosova do të ishte më mirë

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu, ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit dhe raportet me Amerikën. “Sa respekt, dashuri e përkushtim po...

Ultrasit e Romës kërcënojnë Zaniolo-n te shtëpia e tij, futbollisti thërret policinë

Një grup ultras i tifozëve të Romës kanë shkuar për ta kërcënuar Nicolo Zaniolo-n te shtëpia e tij në zonën Casal Palocco, duke e...

Lepuri me doreza

Lajmet e Fundit