22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Të hënën hapet konkursi për regjistrimin e nxënësve në shkollat e mesme në Prizren

Nexhat cocaj DKATë hënën hapet konkursi për regjistrim në shkollat e mesme të Prizrenit.Një gjë të tillë e ka bërë të ditur për medie,drejtori i Arsimit në Prizren,Nexhat Çoçaj.

“Nga dita e hënë të gjithë semimaturantët mund të konkurrojnë për regjistrim në shkollat ku ata pretendojnë të vijojnë shkollimin e tyre”.
“Ky konkurs realizohet nga drejtoritë e arsimit në krahasim me vitet paraprake kur me këtë çështje obligohej Ministria e Arsimit”.

Drejtori Çoçaj tha më tej se këtë vit për herë të parë do të hapen edhe dy institucione të rëndësishme shkollore në Prizren,Qendra e Kompetencave dhe Shkolla e Agrobiznesit,dhe më këtë tha ai synojmë që të mundësojmë shkollim kualitativ dhe gjithëpërfshirës për rininë tonë.

Sipas Çoçajt,semimaturantët dokumentet duhet ti dorëzojnë në shkollat ku synojnë të regjistrohen nga e hëna deri ditën e mërkurë,ndërsa ditën e enjte do të shpallen rezultatet e pranimit të semimaturantëve në afatin e parë të regjistrimit në shkollat e mesme të Prizreni/TV Prizreni/

Më Shumë

Moti sot: I vranët dhe me diell, temperaturat deri në 26 gradë

Këtë të premte pritet të mbajë mot kryesisht i vranët, me mundësi të reshjeve lokale të shiut. Gjatë pjesës së dytë të ditës, pritet të...

Sot shënohet Dita e Çlirimit të Prizrenit

Me aktivitete të ndryshme do të shënohet sot Dita e Çlirimit të Prizrenit. Data: 12.06.2024 Programi i aktiviteteve: Ora 09:00: Seanca Solemne e Kuvendit të Prizrenit ...

Lajmet e Fundit