18.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Telegraph: 80 shqiptarë të dënuar në Mbretërinë e Bashkuar në vetëm 4 muaj

80 shtetas shqiptarë janë dënuar me 130 vite burg vetëm në katër muajt e parë të këtij viti në Mbretërinë e Bashkuar.

Të paktën kështu ka zbuluar e përditshmja “The Telegraph”.

Sipas saj, këta shtetas janë dënuar për vrasje, përdhunim, çrregullim të dhunshëm, shkelje të armëve të zjarrit, rrëmbim, shkaktim të vdekjes nga drejtimi i rrezikshëm, vjedhje dhe prodhim kanabisi në fermat e drejtuara nga bandat.

“Totali kumulativ prej 130 vitesh burg do t’i kushtojë taksapaguesit në Mbretërinë e Bashkuar të paktën 20 milionë paund për të strehuar çdo shkelës për kohën e caktuar, me një kosto mesatare prej 57 mijë paund për të burgosur në vit”, shkruan britanikja.

Zbulimi u bazua në një analizë të detajuar të çdo çështjeje gjyqësore në Angli dhe Uells në katër muajt që nga 1 janari 2023.

Vitin e kaluar, një rekord prej 12 mijë e 301 shqiptarësh arritën në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla, që përfaqëson një të katërtën e totalit.

Shifrat erdhën ndërsa Robert Jenrick, ministri i Imigracionit, filloi një turne pesë-ditor në Afrikën e Veriut dhe Evropë për të rritur bashkëpunimin me vendet e tjera.

Kjo me shpresën e arritjes së marrëveshjeve të ngjashme me Shqipërinë për të frenuar fluksin e emigrantëve dhe kundër njerëzve. bandat e kontrabandës.

Zyrtarët në Agjencinë Kombëtare të Krimit thanë se një “numër i konsiderueshëm” i këtyre emigrantëve që u futën në Angli nëpërmjet Kanalit erdhën për të punuar në tregun “gri” ose për bandat e organizuara kriminale të drogës.

49 nga shqiptarët e dënuar këtë vit u burgosën për prodhimin e kanabisit.

Megjithëse Këshilli Dënues rekomandon deri në pesë vjet burg, të 49-të morën dënime më pak se një vit pasi u deklaruan fajtorë për të ulur kohën e tyre në burg.

Nëntë të tjerë u burgosën për posedim ose furnizim me drogë.

Shumë nga krimet më të rënda ishin të lidhura me tregtinë e drogës.

Nga katër vrasësit në listë, dy ishin anëtarë të një bande droge – Brikel Palaj, 33 vjeç dhe Radian Lika, 35 vjeç – të përfshirë në një luftë brutale në terren për pronësinë e një ferme kanabisi.

Dyshja u filmuan duke marrë katër thika të mëdha kuzhine në një dyqan Sainsbury’s në Bristol përpara se të vrisnin Aranit Lleshin në maj 2022 teksa tentonin të vidhnin kanabisin me vlerë prej 95 mijë paundësh.

Ata u dënuan për vrasje në Gjykatën e Kurorës së Bristolit këtë mars.

Erland Spahiu, 33 vjeç, ishte në mesin e tetë burrave të burgosur për të paktën 229 vjet pasi ata rrëmbyen dhe vranë një baba të pafajshëm për të cilin gabimisht menduan se kishte përdhunuar një vajzë adoleshente.

Banda torturoi dhe vrau Christopher Hughes, 37 vjeç.

Ai pësoi më shumë se 90 lëndime të forta të mprehta në kokë, qafë, trup dhe gjymtyrë, me më të shumtat e shkaktuara sa ishte gjallë, pas rrëmbimit të tij më 18 shkurt 2022.

Cilido nga shqiptarët e dënuar për më shumë se katër vjet burg përballet me deportim sipas një marrëveshjeje të re për të vuajtur pjesën e mbetur të dënimit në burgjet shqiptare.

Shqiptarët janë kombësia më e madhe në burgje me 1 mijë e 393 shkelës të shtetasve të huaj, në 31 mars, krahasuar me 830 polakë, 823 rumunë, 391 xhamajkanë dhe 380 lituanez. Albanian Post

26 vite nga protesta studentore e vitit 1997

Sot bëhen 26 vite nga protesta më e madhe studentore e vitit 1997, e organizuar nga Unioni i Pavarur i Studentëve të Universitetit të...

Moti sot me diell dhe vranësira

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së, temperaturat minimale do...

Fitorja e Kosovës

Lajmet e Fundit