15.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Tërmeti në Indonezi, mes 252 të vdekurve edhe shumë fëmijë

Shumë fëmijë të vrarë kur shkollat e tyre u shembën janë në mesin e 252 të vdekurve pas një tërmeti që shkatërroi një qytet në Indonezi.

Kështu kanë bërë zyrtarët e këtij vendi, duke shtuar se ekipet e shpëtimit janë ende duke u përpjekur të arrijnë njerëzit e bllokuar në rrënoja.

Informatat e reja vijnë pas tërmetit me magnitudë 5.6 që goditi malet në Java Perëndimore të hënën.

Si pasojë janë shkaktuar dëme të konsiderueshme në qytetin e Cianjur dhe duke “varrosur” të paktën një fshat, si pasojë e një rrëshqitje dheu.

Qindra njerëz u lënduan gjithashtu, ndërsa autoritetet paralajmëruan se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet më tej.

Rrëshqitjet e dheut dhe terreni i ashpër po pengonin përpjekjet e shpëtimit, tha Henri Alfiandi, kreu i Agjencisë Kombëtare të Kërkimit dhe Shpëtimit.

Më Shumë

Avokati i Thaçit: Sipas llogaritjeve tona, ZPS-ja nuk e përfundon çështjen deri në maj të 2027-ës

Në konferencën mbi ecurinë e çështjes në rastin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasnqit, avokati Luka Mishetiq, mbrojtësi i Thaçit,...

Prizren/ 9 aktakuza kundër 9 personave

Prokuroria Themelore në Prizren, gjatë 24 orëve të fundit, ka ngritur 9 aktakuza kundër 9 personave, për veprat penale. Dy (2) aktakuza kundër dy (2)...

Lajmet e Fundit