2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

”Terrori i Serbisë Pushtuse mbi Shqiptarët 1844-1999”, promovohet edhe në Gjenevë

Libri-Terrori i Serbisë Pushtuse mbi Shqiptarët 1844-1999Në Universitetin e Gjenevës, promovohet libri historik: ”Terrori i Serbisë Pushtuse mbi Shqiptarët 1844-1999”, ribotimi i pestë i plotësuar, i sajuar në 7 gjuhë: shqip, anglisht, frengjisht, gjermanisht, turqisht, serbisht e maqedonisht, me 616 faqe dhe 550 fotografi me ngjyra, dhe me DVD-inë brenda – me filmin dokumentar të përkthyer anglisht e gjermanisht.

Ky libër deri tani ka arritur të promovohet në qendrat kryesore evropiane e botërore, si: Prishtinë, Tiranë, Shkup, Tetovë, Cyrih, Gjenevë, Lugano, Lozanë, Lion, Paris, Vjenë, Shtutgart, Dortmund, Nynberg, Singen, Hechingen, Ludvigsburg, Stokholm, Oslo, Budapest, Ankara, Stamboll, Izmir, Bursa, Pulë, New York, Detroid, Washington, Melbourne, Hamm, Toronto, etj.

Të njëjtën ditë promovohet edhe filmi dokumentar ”Rugëtimi i një libri nëpër botë”.

Më Shumë

Vërmicë: Sekuestrohen rreth 270 kilogramë mish të pa përdorshëm

Policia e Kosovës ka sekuestruar 270 kilogramë mish në pikëkalimin kufitar Kosovë – Shqipëri nga dy shtetas shqiptarë. Sipas policisë, gjatë kontrollit në njërin automjet,...

Prizren, 11 aktakuza kundër 14 personave

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur njëqindenjë (101) aktakuza kundër njëqindeshtatëmbëdhjetë (117) personave,...

Lajmet e Fundit