22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Thaçi e Daçiq ritakohen nesër në Bruksel

Thaci-Ashton-Dacic5-22Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiq, nesër do të vazhdojnë takimin e radhës në Bruksel, ku do të diskutohet për përshpejtimin e procesit të implementimit të marrëveshjeve.

Këtë e bëri të ditur, kryeministri Thaçi në mbledhjen e djeshme të Qeverisë së Kosovës, ku tha se Kosova këtë të diel kaloi një test jashtëzakonisht të rëndësishëm për të ardhmen e saj evropiane, pasiqë u organizuan zgjedhjet në gjithë territorin e Republikës së Kosovës, për herë të parë edhe në veri.

“Ky është legjitimimi më i fuqishëm edhe qytetar që i ka dhënë marrëveshjes së Prillit, mes shtetit të Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin dhe mbështetjen e fuqishme të BE-së dhe SHBA-ve. Me datën 5 të këtij muaji, do të ndodh takimi tjetër, në Bruksel, për të përshpejtuar procesin e implementimit të marrëveshjeve për funksionimin e Policisë së Kosovës, në gjithë territorin e Kosovës, instalimin e sistemit të drejtësisë, sipas legjislacionit kosovar dhe në atë pjesë të territorit të vendit. Pastaj edhe funksionimi i sistemit doganor dhe çështje tjera”, tha kryeministri.

Më Shumë

SHKSHMK-ja nis operacion të kërkim-shpëtimit në malet e Sharrit

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor të Kosovës ka nisur një operacion të kërkim-shpëtimit në malet e Sharrit. Në njoftim e bërë nuk kanë dhënë detaje duke...

Mot me diell sot, temperaturat arrijnë deri në 29 gradë Celsius

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot me diell dhe me vranësira të shpërndara. Siç bën me dije Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, temperaturat maksimale do...

Lajmet e Fundit