23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Thaçi e Daçiq ritakohen nesër në Bruksel

Thaci-Ashton-Dacic5-22Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Ivica Daçiq, nesër do të vazhdojnë takimin e radhës në Bruksel, ku do të diskutohet për përshpejtimin e procesit të implementimit të marrëveshjeve.

Këtë e bëri të ditur, kryeministri Thaçi në mbledhjen e djeshme të Qeverisë së Kosovës, ku tha se Kosova këtë të diel kaloi një test jashtëzakonisht të rëndësishëm për të ardhmen e saj evropiane, pasiqë u organizuan zgjedhjet në gjithë territorin e Republikës së Kosovës, për herë të parë edhe në veri.

“Ky është legjitimimi më i fuqishëm edhe qytetar që i ka dhënë marrëveshjes së Prillit, mes shtetit të Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin dhe mbështetjen e fuqishme të BE-së dhe SHBA-ve. Me datën 5 të këtij muaji, do të ndodh takimi tjetër, në Bruksel, për të përshpejtuar procesin e implementimit të marrëveshjeve për funksionimin e Policisë së Kosovës, në gjithë territorin e Kosovës, instalimin e sistemit të drejtësisë, sipas legjislacionit kosovar dhe në atë pjesë të territorit të vendit. Pastaj edhe funksionimi i sistemit doganor dhe çështje tjera”, tha kryeministri.

Më Shumë

Pique i propozon Barcelona-s të luajë falas

Vështirësitë financiare të Barcelona-s ende nuk janë zhdukur, pavarësisht transferimeve të bujshme që katalanasit bënë këtë verë. Aktualisht problemi më i madh i Barcelona-s është...

Rrihen dy kunata në Prizren

Mbrëmë në Prizren është raportuar një rast i dhunës në familje pasi viktima femër ka raportuar se është rrahur nga kunata. Kështu bëhet e ditur...

Lajmet e Fundit