30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Thaçi: Dialogu me Serbinë do vazhdojë, 2013 vit historik për rajonin

Thaci ne KSMbrëmjen e sotme, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po diskuton raportin e rregullt 3 mujor për Kosovën, i cili u paraqit nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Ban Ki Moon. Në fjalën e tij, Thaçi deklaroi se: “2013 ishte një vit historik për rajonin”.

“Dhuna në zgjedhjet në veri të Kosovës, ishte e organizuar. Ndërsa procesi i rivotimit në disa komuna është përshëndetur nga të gjithë. Po punojmë për plotësimin e rekomandimeve të BE”, tha Thaçi. “Progres raporti i KE ishte pozitiv dhe ne po punojmë për plotësimin e rekomandimeve nga KE. Negociatat me BE për MSA, janë arritje për Kosovën, raporton SOTenws.

Në pranverën e vitit 2014, ne mbyllim negociatat e MSA”, u shpreh kryeministri i Kosovës. Raporti trajton situatën e përgjithshme të sigurisë me një vështrim edhe për zgjedhjet, përfshirë edhe veriun e Kosovës. Në raportin e tij prej 17 faqesh, theksohet se situata e sigurisë “në Kosovë, ka mbetur në përgjithësi e qetë, me incidente të herëpashershme, të raportuara në hapësirat e përziera etnike”.

Ndër të tjera thuhet se: “të gjitha palët duket se demonstrojnë një përkushtim në rritje për parandalimin e tensioneve në terren, për ta mundësuar dialogun e nivelit të lartë dhe për lëvizjen përpara të procesit implementues”.

Më Shumë

“Mazrreku” kampion i turneut “Java e Dëshmorëve të Hasit”

Në një ndeshje finale të mbajtur me entuziazëm të madh, ekipi "Mazrreku" ka triumfuar në Turneun Tradicional "Java e Dëshmorëve të Hasit", duke mposhtur...

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Të dielën parashihet të mbajë mot kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës thotë se sot pritet të ketë rritje të...

Lajmet e Fundit