22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Jacobson: Me Vetëvendosjen komunikojmë vetëm kur të heqin dorë nga taktikat bllokuese

Tracey Ann JacobsonAmbasadorja e SHBA’se ne Kosove, Tracey Ann Jacobson ka rikonfirmuar qendrimet e vendit te saj per tri çeshtje; zgjedhjet e pergjigjthshme, shitjen e PTK’se dhe Vetevendosjen.

Ne nje interviste per Rtv21, ajo tha se zgjedhjet e pergjithshme nuk duhet te mbahen pa u kryer reforma elktorale. Ndryshe, tha ajo, perendimoret nuk do ta japin kontributin e tyre ne kete proces.

Diplomatja amerikane tha se “nese deshton shitja e PTK’se, ky do te ishte sinjal i keq per Kosoven.
E qarte ne qendrimin amerikan, Tracey Ann Jacobson ka qene nderkaq edhe kur eshte pyetur per raportet me Levizjen Vetevendosje.

“Mendoj se nëse Vetëvendosje i tërheq veprimet për të bllokuar Parlamnetin ose fjalën e Kryetarit të Kuvendit, nëse ata tërhiqen nga këto taktika, unë do të jem e lumtur të takohem me ta”.

Më Shumë

Temperaturat sot deri në 33°C, apelohet për kujdes ndaj rrezeve të diellit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot mbi vendin tonë do të mbaj mot me diell dhe me vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do...

Blair: Mbaj mend refugjatët e Kosovës në kampe, më kërkuan ndihmë dhe iu ndihmova, s’pendohem kurrë

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair tha në seancën solemne në Kuvendin e Kosovës se 25 vjet pas çlirimit, mbi të gjitha në kujtesën e tij...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit