36.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Jacobson: Me Vetëvendosjen komunikojmë vetëm kur të heqin dorë nga taktikat bllokuese

Tracey Ann JacobsonAmbasadorja e SHBA’se ne Kosove, Tracey Ann Jacobson ka rikonfirmuar qendrimet e vendit te saj per tri çeshtje; zgjedhjet e pergjigjthshme, shitjen e PTK’se dhe Vetevendosjen.

Ne nje interviste per Rtv21, ajo tha se zgjedhjet e pergjithshme nuk duhet te mbahen pa u kryer reforma elktorale. Ndryshe, tha ajo, perendimoret nuk do ta japin kontributin e tyre ne kete proces.

Diplomatja amerikane tha se “nese deshton shitja e PTK’se, ky do te ishte sinjal i keq per Kosoven.
E qarte ne qendrimin amerikan, Tracey Ann Jacobson ka qene nderkaq edhe kur eshte pyetur per raportet me Levizjen Vetevendosje.

“Mendoj se nëse Vetëvendosje i tërheq veprimet për të bllokuar Parlamnetin ose fjalën e Kryetarit të Kuvendit, nëse ata tërhiqen nga këto taktika, unë do të jem e lumtur të takohem me ta”.

Më Shumë

24 vjet e 10 muaj burgim për Sylejman Ahmetin që vrau shokun për 20 euro borxh

Sylejman Ahmeti është shpallur fajtor për vrasjen e Shaip Krasniqit. Trupi gjykues në Gjykatën Themelore në Prizren, ka shpallur të hënën aktgjykimin dhe ka dënuar...

Vërmicë, policit i gjenden mbi 1 mijë fishekë të jashtëligjshëm në veturë

Inspektorati Policor i Kosovës është njoftuar sot pas mesnatës nga Policia e Kosovës lidhur me një rast ku dyshohej se ishte përfshirë një zyrtar...

Lajmet e Fundit