-1.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Thaçi kërkon mobilizim të gjithanshëm për negocimin e MSA-së

Thaci7-03Fillimi i negociatave për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së është një moment histork për rrugën e integrimit evropian, kështu tha Kryeministri i Kosovës në takimin e parë të ekipit negociator të marrëveshjes së Stabilizim Asociimit. Kreu i Qeverisë kërkoi gjithashtu mobilizim nga gjithë ministrat për kryer gjitha detyrat që parashihen gjatë procesit këtij procesi, i cili do të fillojë në vjeshtë e të përmbyllet në pranverë.

Qeveria e Kosovës njoftoi sot se janë bërë të gjitha përgatitjet që të fillojë procesi i negociatave për MSA. Kryeministri Hashim Thaçi e quajti moment historik fillimin e këtij procesi i cili do të ofrojë perspektivë të plotë për Kosovën drejt BE-së. Kryeministri Thaçi ka kërkuar mobilizimin e të gjithë ministrave në negocimin e MSA-së.

“Të nderuar të pranishëm, dëshiroj të dërgoj mesazh të qartë të gjithë ministrave,sekretarëve dhe udhëheqësve të institucioneve tjera përgjegjëse. Kërkoj nga secili që aktivitetet dhe obligimet që dalin nga procesi i liberalizimit të vizave dhe negocimit të marrëveshjes së stabilizim asocimit të trajtohen me prioritet më të lartë të mundshëm”, tha ai, transmeton RTK.

Shefi i ekzekutivit kërkoi angazhim edhe në përmbushjen e kritereve që dalin në procesin e liberalizimit të vizave. Sipas kryeministrit, javët dhe muajt në vijim do të jenë vendimtare për udhëtimin e lirshëm pa viza.

Ekipi për MSA do të udhëhiqet nga Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Citaku. Ajo tha se Qeveria e Kosovës planifikon që shumë shpejt ta përmbyll negocimin e MSA-së.

“Ekipi negociator do të ketë mandat të udhëheq negociatat në nivelin politik dhe të ofroj kornizë të qartë politike për negociatat teknike. Sa u përket negociatorëve dhe grupeve punuese të negociatave deri më tani jemi dakorduar me Komisionin Evropian që negociatat të organizohen në tri grupe punuese. 1. Grupi punues për çështje tregtare, 2. grupi punues për përafrim të legjislacionit, 3. grupi punues për politikat e bashkëpunimit”, theksoi ajo.

Nga ana tjetër, Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi ka theksuar se me punën që është bërë deri më tani, ka shenja që vendimi i Brukselit do të jetë pozitiv për lëvizje të lirë të kosovarëve brenda zonës Shengen.

Ndërkohë u bë e ditur se Ministria e Punëve të Jashtme planifikon që të rris stafin diplomatik në Bruksel në mënyrë që të ketë koordinim sa të mirë për këtë marrëveshje.

Më Shumë

Malisheva befason Llapin, Gjilani deklason Lirinë

Malisheva ka befasuar Llapin në ndeshjen e vlefshme për Javën e gjashtëmbëdhjetë të Superligës së Kosovës në futboll. Ndërkohë Gjilani ka deklasuar Lirinë.    Në Podujevë,...

Superliga e basketbollit rikthehet me disa duele të zjarrta

Fundjava do të sjellë përballje interesante në elitën e basketbollit të Kosovës. Kjo xhiro do të hapet me sfidën mes Pejës dhe Golden Eagle Yllit...

Lajmet e Fundit