19.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Thaçi: Prizreni, bastion i PDK-së

thaci edita, fusha23Lideri i PDK-së,Hashim Thaçi,ka qëndëruar sot në Prizren. Ai bashkë me kandidatët e PDK-së nga Prizreni për deputet të Parlamentit të Kosovës ka pirë kafe në lagjen “Ortakoll” dhe “Kurillë”.

Ndërkaq, në shehsin “Shatërvan”,Thaçi ka gjetur kohë për të bërë “selfie “ me qytetarët e këtij qyteti.

” Ndjehet shumë i kënaqur që “Misioni i Ri” i PDK-së po gjenë mbështetje të gjërë nga shumica e qytetarëve të vendit”, tha Thaçi.

“Sot kam ardhur krejt spontanishtë në Prizren,i cili mbetet bastioni kryesor i partisë “.Gjatë kësaj vizite Kryeministri Thaçi dhe kandidatët për deputet para qytetarëve shpalosën platformën politike-zgjedhore të PDK-së, “Misioni i Ri” duke u përqendruar veçmas të zhvillimi ekonomik dhe Fondin e punësimit edhe përmes zhvillimit të turizmit duke joshur investime te huaja direket ngase qyteti i Prizrenit ka potenciale të mëdha turistike si në planin e trashëgimisë kulturorë ashtu edhe në bukurit natyrore.

Fondi për punësim synon të kontribuojë në rritjen ekonomike të Kosovës, krijimin e vendeve të reja të punës, përmirësimin e qasjes në financa me kushte të volitshme për sipërmarrësit e rijnë, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, si dhe korporata.

Pikërisht për këto qëllime 1.5 miliardë euro do të jepen për garantë për çdo biznes në Kosovë që dëshmon se do të krijojë vende pune. Poashtu Kryeministri Thaçi njoftoi sedo t’i krijojmë 200,000 vende të reja të punës me Fondin e Ri të Punësimit./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Premierliga fillon me derbin Chelsea – City

Kur jemi në ditët e zjarrta të evropianit, Premierliga, e cila do të nis sezonin e ri, më 16 gusht, ka publikuar edhe kalendarin...

Vetëvendosje me aktivitete për nder shënimit të 81-vjetorit të lindjes së Ukshin Hotit

Lëvizja Vetëvendosje ka organizuar disa aktivitete për nder të ditëlindjes së intelektualit, Ukshin Hoti. Në ora 10:00 do të organizohet vizitë te shtëpia muze e...

Bregu i shpëtimit

Lajmet e Fundit