8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

Top 20 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në këtë shekull – vendi i parë ka diferencë të thellë

Superylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, kryeson me numrin më të madh të golave të shënuara me kokë që nga viti 2000.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave aktualisht, me portugezin që ka kapur shifrën e 803 golave në karrierën e tij të shkëlqyer.

Numri befasues i 803 golave ??të Ronaldos e largon atë nga legjenda e Brazilit, Pele (765), Lionel Messi (758) dhe ikonës së Slavia Pragës, Josef Bican (720).

Credit: PA

Superylli portugez 36-vjeçar ka kaluar gjithashtu legjendën iraniane Ali Daei për  t’u bërë golashënuesi i të gjitha kohërave në futbollin ndërkombëtar.

PopFoot tani ka përpiluar të dhëna për 20 lojtarët më të mirë që kanë shënuar më shumë gola me kokë në këtë shekull, me Ronaldon që del në krye të listës.

Lojtari 36-vjeçar ka shënuar 110 herë me kokë, me kapitenin e Portugalisë që nderohet gjerësisht për aftësinë e tij të jashtëzakonshme në këtë aspekt.

Por, tifozët besojnë se ish-ylli i Real Madridit mund të ketë shënuar deri në 140 gola me kokë gjatë karrierës së tij kur merren parasysh golat e tij ndërkombëtarë.

Luuk de Jong, i cili aktualisht është i huazuar te Barcelona nga Sevilla, përfundoi pas Ronaldos në renditje me 78 gola me kokë.

Më poshtë janë 20 lojtarët më të mirë që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në karrierën e tyre në nivel klubesh në shekullin e XXI-të, sipas PopFoot:

20# Didier Drogba (i pensionuar): 50

19# Olivier Giroud (AC Milan): 50

18# Guillaume Hoarau (Sion): 51

17# Islam Slimani (Lyon): 51

16# Raul (i pensionuar): 51

15# Sergio Ramos (Paris Saint-Germain): 51

14# Karim Benzema (Real Madrid): 54

13# Peter Crouch (i pensionuar): 56

12# Edinson Cavani (Manchester United): 57

11# Miroslav Klose (i pensionuar): 58

10# Zlatan Ibrahimovic (AC Milan): 58

9# Edin Dzeko (Inter Milan): 59

8# Mario Mandzukic (i pensionuar): 60

7# Aritz Aduriz (i pensionuar): 63

6# Bas Dost (Club Brugge): 64

5# Radamel Falcao (Rayo Vallecano): 71

4# Fernando Llorente (Eibar): 75

3# Robert Lewandowski (Bayern Munich): 77

2# Luuk de Jong (Barcelona/Sevilla): 78

1# Cristiano Ronaldo (Manchester United): 110. /Telegrafi/

Më Shumë

Aksident në rrugën Zhur -Prizren

Para pak minutash ka ndodhur një aksident trafiku në rrugën Zhur – Prizren, raporton TV Prizreni. Sipas dëshmitarëve të rastit një person është lënduar ndërsa...

Kryetarja e Gjykatës së Prizrenit pret në takim përfaqësues nga Oda e Avokatëve të Kosovës

Kryetarja e Gjykatës Themelore në Prizren, Shpresa Emra ka mbajtur takim me Kryetarin e Degës Regjionale të Prizrenit të Odës së Avokatëve të Kosovës,...

Dënohen me nga 2 mijë euro gjobë tre të akuzuarit se rrahën të dëmtuarin në Bellanicë të Malishevës

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, i ka dënuar me nga 4 muaj burgim, V.Z, M.Z, dhe F.Z, për akuzën se në dhjetor...

Pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO brenda javësh, thotë Kanadaja

Kanadaja shpreson për një proces të shpejtë pranimi në NATO për Finlandën dhe Suedinë, pasi Finlanda edhe formalisht aplikoi për anëtarësim në aleancën veri-atlantike. Kjo...

Mijëra kosovarë ia mësyjnë Shqipërisë për fundjavë

  Mijëra kosovarë ia kanë mësyrë Shqipërisë, këtë fundjavë. Policisë Kufitare i është dashur të punojë me procedure të përshpejtuar që prej orëve të para të...

“Sekret” dështimi i Shqipërisë për kualifikim në finalen e “Eurovizion”

Shqipëria këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati dhe këngën e saj “Sekret”, dështoi të kualifikohet në natën finalen e “Eurosongut”. Ajo këndoi e para në...

Çeku: Peci ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm për sportin e Kosovës

Figura e legjendës së boksit kosovarë Xhevde Peci është vlerësuar lartë për kontributin e dhënë në kohët e vështira të popullit të Kosovës përmes...

Thyhet dera e banesës, gjendet i vdekur burri në Prizren

Policia është njoftuar nga qytetarët për një erë që kundërmonte në një objekt banesor në Prizren. Kur në vendin e ngjarjes kanë dale njësitet...

I bllokuar në Prizren, Sakibi ëndërron Bosnjën

Sakib Ademoviq ka 28 vjet që jeton në afërsi të Prizrenit, por vazhdimisht e ëndërron vendlindjen e tij, Gornja Vërsinjën, që gjendet në afëri...

Katër futbollistë pritet të largohen nga Ballkani

Skuadra e Ballkanit ka arritur sukses historik duke e fituar titull e kampionit në Superligën e Kosovës. Mirëpo nga kjo skuadër në afatin kalimtar të...

E pazakontë në Gjermani, shqiptarët marrin me qira hotelin me 48 dhoma dhe e kthejnë në “shtëpi bari”

Dy shqiptarë kanë dalë para një gjykate gjermane për shkak se akuzohen për kultivim kanabisi. “Aktivitetet e pazakonta” në “Haus Bergmann” në Bismarckstrasse kishin...

Fero i bie pishman për tatuazhet: Pasi lexova hadithet vendosa të mos bëj më

Në kuadër të shumë reperëve që kanë qenë të ftuar në emisionin “Barber Shok”, i radhës ka qenë reperit Feronit Shabani, i njohu si...

‘Jetoj me tre burra në shtëpi’/ Çiljeta bën rrëfimin e pazakontë

Këngëtarja e njohur, Çiljeta Xhilaga, ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Goca dhe Gra” ka bërë një rrëfim ndryshe për familjen e saj. Ajo ka...

Qeveria miraton nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

Qeveria e Kosovës në një mbledhje të jashtëzakonshme ka miratuar nismën për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës. Vendimi i miratuar sot obligon Ministrinë...

Ukraina fiton ‘Eurovision 2022’

Ukraina është fituesja e Eurovision 2022. Kalush Orchestra me këngën ‘Stefania’ rrëmbyen vendin e parë duke marrë 631 pikë dhe ishin votat e publikut...

Mungesë rekorde e punëtorëve në Gjermani, cilat janë profesionet më të kërkuara?

Në Gjermani, situata me mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar në tremujorin e parë të këtij viti është përkeqësuar më tej, sipas Institutit të...

Lajmet e Fundit