13.9 C
Prizren
E premte, 10 Shtator, 2021

Totaj i PDK-së për shtyrjen e zgjedhjeve: VV-ja po frikësohet se do të humb në shumicën e komunave

Kandidati për kryetar të komunës së Prizrenit nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Shaqir Totaj, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se shtyrja e zgjedhjeve në aspektin ligjor nuk është e mundshme.

Por që sipas tij, fushata duhet të shkurtohet për shkak të gjendjes aktuale që e kemi me pandeminë.

“Shtyrja e zgjedhjeve në aspektin ligjor nuk është e mundshme dhe besoj që kjo nuk do të ndodhë. Mirëpo ndoshta kishte me qenë racionale që fushata të shkurtohet për shkak të gjendjes aktuale që e kemi me pandeminë”.

Totajt pohon se kërkesa e Vetëvendosjes për shtyrje të zgjedhjeve vjen si pasojë e frikës se mund të humbin në shumicën e komunave.

“Duke u bazuar në informacionet që marrim nga tereni çdo ditë ata aspak nuk e kanë gjendjen e mirë në teren dhe aktualizimi i kërkesës për ti shtyrë zgjedhjet vjen si pasojë e një frike që i ka kapluar ata dhe tentojnë të krijojnë huti”.

Mes tjerash, ai tha se puna e kryetarit të Prizrenit, Mytaher Haskuka karakterizohet me shumë dështime dhe mospërmbushje të premtimeve të dhëna para fushatës paraelektorale, raporton EO.

“Puna e kryetarit në katër vjetët e kaluara është një punë që karakterizohet me shumë dështime dhe mos përmbushje të premtimeve të dhëna para fushatës paraelektorale. Një keqmenaxhim të financave publike”.

“Buxheti i komunës ka pasur deficit prej 30 milion euro për 4 vjet. Asnjë shkollë në Prizren nuk ka drejtor të rregullt por të gjithë janë ushtrues detyre. Asnjë konkurs nuk ka përfunduar në mënyrë të rregullt. Në shëndetësi karakterizohet me një dështim në menaxhim të pandemisë”.

Më Shumë

Ngjarja e planifikuar për sot në Prizren

Komuna e Prizrenit, në bashkëpunim me Organizatën e Bjeshkatarëve të Sharrit dhe Parlamentin Studentor të Universitetit të Prizrenit, organizojnë marshin Shtigjet e Lirisë “Agim...

Nënë e djalë nga Rahoveci vdesin nga COVID-19

Betejën me COVID-19 e kanë humbur edhe dy persona nga Rahoveci, nënë e djalë. Lajmin e ka bërë publik kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, i...

Dy dasma në Prizren, policia i gjobitë dhe i shpërndan të pranishmit

Të dielën, policia në Prizren gjatë inspektimit te salloneve te dasmave për respektimin e masave anti-COVID, ka hasur në një organizim familjar. Siç njoftohet, policia...

Peci: Këtë viti do t’i mbështesim bujqit me 50 milionë €, borxhet ishin 40 milionë €

Ministri i Bujqësisë Faton Peci, ka bër dhpalljen e Programit të Pagesave Direkte për fermerët në vlerë prej 50 milionë euro, për vitin 2021,...

Pritje entuziaste për Totajn

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, është takuar sot me anëtarët e nëndegëve të subjektit të tij politik në Përdrini. Ai, në...

Komuna e Malishevës ka përkrahur edhe 110 lehona me nga 100 euro

Në kuadër të zbatimit të vendimit për përkrahjen e nënave që lindin fëmijë, Komuna e Malishevës në katërmujorin e dytë të këtij viti ka...

173 pacientë po marrin trajtim mjekësor për COVID-19 në spitalin e Prizrenit

Në klinikat e QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme 1,174 pacientë po marrin trajtim mjekësor nga COVID-19, 1,054 nga ta janë të konfirmuar me COVID-19, 1017...

Osman Hajdari sot prezanton raportin e punës 4 vjeçar

Drejtori i Administratës në Komunën e Prizrenit, Osman Hajdari, prezanton raportin e punës 4-vjeçar të kësaj drejtorie. (Kuvendi Komunal, Prizren ora 10:00). https://youtu.be/_sJsqxOF69M?t=1

Filmat e Tarantinos po kthehen në shfaqje teatrale

Adhuruesit e Tarantinos mund të shohin disa prej filmave të tij ikonik të shëndrruar në shfaqje nga kompania “Tarantino Live: Fox Force Five &...

Sulmohet një djalë në Dragash

Në Dragash është sulmuar një djalë, shkruan PrizrenPress Siç raporton Policia, rastin për sulmin ndaj djalit e ka denoncuar në polici babai i tij. Ai ka...

Koha kur do të hapet sot linku për termine në Ambasadën e Gjermanisë

Sot pritet të hapet linku për termine për viza pune në Ambasadën Gjermane në Kosovë. Ambasada ka njoftuar se lista e pritjes për caktimin e...

Aksident në Prizren, lëndohet shoferi i veturës

Një aksident trafiku raportohet të ketë ndodhur dje në Prizren, raporton PrizrenPress Sipas policisë, në rrugën "Wiliam Woker" dy vetura me targa vendore me drejtues...

Lehona 35 vjeçare nga Suhareka vdes nga COVID-19, një ditë pas foshnjës

Një grua nga Suhareka ka vdekur sot si pasojë e COVID-19. Siç ka mësuar “Zëri”, 35-vjeçarja ka vdekur në Mjekimin Intensiv në QKUK ku ishte...

Dy të mitur ndalohen për kalim ilegal të kufirit

Dy të mitur janë ndaluar në Kosovë për kalim ilegal të kufirit gjatë 24 orëve të fundit. Në fshatin Krushevc të Dragashit të hënën është...

Shqipëria e mbyll lojën me pesë gola të shënuar

Kombëtarja e Shqipërisë ka mposhtur atë të San Marinos me rezultat 5 me 0. Golat për kuqezinjtë i shënuan Rey Manajt, Qazim Laci, Armando Broja,...

Kujtim Gashi i thur elozhe Shaqir Totajt

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, i ka thur elozhe kandidatit të PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj. Gashi, i...

Lajmet e Fundit