6.8 C
Prizren
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Totaj mori pjesë në “Promovimin e diversitetit dhe gjuhës rome në Prizren”

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, ka marrë pjesë sot në “Promovimin e diversitetit dhe gjuhës rome në Komunën e Prizrenit”, ku përmes mbledhjes solemne u zyrtarizua gjuha rome si gjuhë në përdorim zyrtar në këtë komunë.

Totaj fillimisht ka falënderuar asamblistët për përkrahjen e kësaj iniciative.

Me këtë rast, kryetari Totaj ka potencuar se diversiteti është vlerë e Prizrenit.

“Jam krenar me këtë qytet që është mozaik me shumë ngjyra dhe këtë duhet së bashku ta shfrytëzojmë për promovim të Prizrenit që jeton në paqe, në çdo aspekt”, ka thënë Totaj.

Ai ka theksuar se komuniteti rom është shembull për angazhimin e madh për arritjen e qëllimeve dhe ndikimit në gjithë shoqërinë për respektimin e të drejtave të të gjithëve, gjë që sipas tij, Komuna e Prizrenit e ka prioritet.

Më Shumë

Nesër shqyrtohet Projektligji për Zyrtarët Publik dhe Pagat në Sektorin Publik

Projektligji për Zyrtarët Publik dhe Pagat në Sektorin Publik do të shqyrtohet më 2 dhjetor. Kështu ka thënë deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Valon Ramadani. “Komisioni për...

Hasani: Vendosja e emrave shqip për fëmijët sot është detyrë kombëtare e çdo shqiptari

Ish-i burgosuri politik Nait Hasani,  ka treguar edhe me çfarë pasoja janë përballur personat të cilat kanë pasur emra me identitet kombëtar e po...

Lajmet e Fundit