15.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Totaj: Pa PDK-në nuk ecin përpara proceset në Kosovë

Nënkryetari i PDK-së Shaqir Totaj thotë se, pa këtë subjekt politik nuk mund të ecin përpara proceset në Kosovë.

Sipas tij, një gjë të tillë e kanë kuptuar edhe partit që dikur vendosnin ‘vija të kueq’.

“Kohë më parë kemi qenë dëshmitarë se LDK-ja ka pasur vija të kuqe për PDK-në, të cilat më tepër i kisha karakterizua si limitim i vizionit se sa që realisht kanë pasur të bëjnë me PDK-në”, tha Totaj për ‘QendraPress’.

Totaj shprehet se PDK-ja është gjenerator i lëvizjeve të mëdha.

“Tani vjen faza ku jo vetëm LDK-ja, por dhe partitë tjera, po e vërejnë se pa PDK-në, e cila është gjenerator i lëvizjeve të mëdha nuk ecin proceset në vend”.

“Heqjen e vijave të kuqe tani më tepër e kisha karakterizua si lëvizje në drejtim të pjekurisë politike të LDK=së që lidhet me faktin se po kuptojnë realitetin politik në Kosovë”.

Totaj tha se PDK-ja do të mbetet në opozitë.

“PDK mbetet në opozitë, por me qasje fleksibile dhe jo bllokues ndaj proceseve me rendësi për vendin.’’/PrizrenPress.com/

Më Shumë

Gjermania dërgon tanke Leopard në Ukrainë

Ngarkesa e parë e tankeve Leopard 2 nga Gjermania është dërguar në Ukrainë, tha ministria gjermane e Mbrojtjes. 18 tanke luftarake kryesore të fundit u...

Mobilizimi që ndodhi para 24 vjetësh

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, pikërisht më 31 mars 1999, vendosi për një mobilizim të përgjithshëm për përballimin e ofensivës serbe dhe çlirimin përfundimtar të...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit