18.8 C
Prizren
E mërkurë, 20 Tetor, 2021

Totaj për koalicionet: Shumë shpejt do t’i nisim bisedimet me partitë, s’kemi kufizime për askënd

Pas rezultatit të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit është kuptuar se edhe Komuna e Prizrenit ka shkuar në balotazh. Lëvizja Vetëvendosje me Partinë Demokratike të Kosovës do të ballafaqohesh sërish me 17 nëntor, shkruan Insajderi.

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj nuk po e hedh poshtë mundësinë e një koalicioni parazgjedhor, gjegjësisht bashkëpunimit me partitë tjera.

Në përgjigje për Insajderin, Totaj ka thënë shumë shpejt do t’i fillojnë bisedimet.

“Ne posa i kemi marrë rezultatet finale dhe tani jemi duke shikuar mundësinë qese pari të bëjmë analizën e kompatibilitetin të programit me partitë tjera”, ka deklaruar Totaj për Insajderin.

“Nuk kemi kufizime në bashkëpunim për asnjë parti dhe se shpejti do ti fillojmë bisedimet. Pastaj do të kemi më të qartë situatën”, tha kandidati i PDK-së.

Totaj është shprehur i bindur se ta rikthejnë Prizreni derisa theksoi se diferenca në vota nuk është e madhe.

Mundësinë e një bashkëpunimi me PDK-në në Prizren nuk e ka përjashtuar as kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni i cili u rendit i treti si më i votuar apo 14,98% të votave.

Quni në prononcim për Insajderi tha se tha se ende nuk kanë vendosur nëse do të futen ose jo në ndonjë koalicion të mundshëm.

“E kam pas vetëm një bisedë telefonike me zotëri Totaj, por ende nuk kemi takuar asnjërën palë (LVVV, PDK) dhe ende nuk kemi vendim për opsionet e mundshme”, ka deklaruar Quni për Insajderin.

Komuna e Prizrenit që dikur ishte bastion i Partisë Demokratike të Kosovës në zgjedhjet lokale të vitit 2017, ndodhi ndryshimi. Në krye të Prizrenit erdhi kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, i cili udhëhoqi këtë komunë për 4 vite. E në zgjedhjet lokale të 17 tetorit, rezultatet e dërguan Haskukën në balotazh.

Sipas rezultateve të bëra publike në faqen e KQZ-së, kandidati për kryetar nga LVV, Mytaher Haskuka, prin me 40.43 % të votave, duke u pasur nga kandidati i PDK-së, Shaqir Totaj, me 31.10 % të votave të fituara.

/Insajderi.org

 

Më Shumë

Shala i LDK-së ende beson se është në garë për Suharekën

Komuna e Suharekës nuk do të shkojë në balotazh për të zgjedhur kryetarin e saj. Kjo sipas rezultateve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që kandidatin...

Voton Mytaher Haskuka

Kandidati nga Lëvizja Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka ka hedhur votën. Ai ka votuar në shkollën e mesme të lartë teknike “11 marsi”...

Vetëm 10 raste me coronavirus brenda 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka informuar se nga 2.484 testime, 10 qytetarë kanë rezultuar...

Haskuka: Prizreni nuk do të ketë balotazh

Kryeministri i Kosovës, njëherit edhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti mori pjesë mbrëmë në tubimin e kandidatit për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ky...

Murati zgjeron skemën për aplikim shtesash për fëmijë, fut në listë ata që janë lindur nga viti 2015

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë me dije se kanë zgjeruar skemën për t’i dhënë shtesa fëmijëve, duke lejuar që të gjithë ata...

Goditet për vdekje me thikë deputeti

Një deputet konservator është vrarë pasditen e së premtes në Britaninë e Madhe. Në kishën ku ndodhi ngjarja në Essex policia e ka rrethuar zonën me...

Mjekët flasin për gjendjen e Bill Clinton

Ish-presidenti Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine për një infeksion të traktit urinar, që u përhap...

Nëntë ish-deputetët e Kosovës që nuk arritën të mbesin në garë për kryetarë të komunave

Nëntë ish-deputetë të Kuvendit të Kosovës, nuk kanë arritur të mbesin në garë për kryetarë të komunave pasi nuk janë futur në balotazh në...

Barella pritet të rinovojë me Interin

Nicolo Barellla pritet të nënshkruajë kontratë të re me Interin. Sipas Gazzetas, Barella do të nënshkruajë kontratë deri në qershor 2026. Italiani do të marrë pagë...

Aktakuzë ndaj një personi për falsifikim të parave në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër një personi për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale...

Arrestohet një mjek specialist i biokimisë në Prizren, dyshohet se falsifikoi testet për COVID

Një mjek specialist i biokimisë në Prizren është arrestuar të enjten nën dyshimin se në laboratorin e tij biokimik kishte lëshuar teste false për...

Totaj: Jam optimist se do të gjejmë gjuhë të përbashkët dhe të arrijmë të formojmë koalicion

Kandidati për Prizrenin nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj, nuk e ka mohuar faktin e formimit të një koalicioni. “Jemi në balotazh akoma nuk e...

Vdekja e turistëve rusë do të hetohet për “vrasje”

Dosja hetimore për vdekjen e katër turistëve rusë mbrëmjen e së premtes në një hotel në plazhin e Qerretit në Kavajë është regjistruar si...

Kaq vota mori kandidati i AAK-së që thoshte se lexon lektyra në kohë të lirë

Kandidat i AAK-së për Malishevë, Kastriot Berisha gjatë kësaj fushate zgjedhore ishte bërë i njohur me një deklaratë që kishte bërë në një debat...

EXIT POLL i Albanian Post: PDK kthen Prizrenin, Totaj në epërsi ndaj Haskukës

Sipas EXIT POLL-it të Albanina Post, Shaqir Totaj, i Partisë Demokratike të Kosovës, ka fituar garën zgjedhore në Prizren me 39.4% të votës së...

Skandali/ Mbi 40 mijë qytetarë kanë marrë përgjigje të gabuar të testit Covid

Zyrtarët britanikë po përballen me pyetje dhe kritika në lidhje me kompaninë e testimit Covid, “Immensa” të lidhur me rezultatet e dyshuara të gabuara...

Lajmet e Fundit