12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Totaj pret në takim ambasadorin hungarez: Mbështetja e bizneseve është ndër prioritetet tona

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, pritur të hënën në takim ambasadorin hungarez, Jozsef Bencze, me të cilin ka diskutuar për zgjerimin dhe forcimin e bashkëpunimit të bizneseve të të dyja vendeve, duke e rritur nivelin e importit dhe eksportit.

“Krijimi i urave për bashkëpunim ekonomik do të ndikojë në joshjen e investitorëve potencialë të huaj që do të përkthehej në zhvillim ekonomik dhe hapje të vendeve të reja të punës”, ka thënë Totaj.

Me këtë rast, ambasadori Bencze ka propozuar binjakëzimin e Prizrenit me një qytet hungarez, duke i paraprirë me bashkëpunim konkret mes universiteteve të qyteteve të dy vendeve, duke e rritur kështu numrin e studentëve që studiojnë në Hungari dhe shkëmbimit të tyre në përgjithësi.

“Kemi bashkëpunim të mirë me Komunën e Prizrenit, qytetin tim të preferuar, dhe duam të krijojmë një lidhje bashkëpunimi me bizneset e Prizrenit. Ne kemi hapur edhe konsullatë në Prizren dhe mendojmë që t’i thellojmë marrëdhëniet në të gjitha fushat. 75 studentë të Kosovës studiojnë në Hungari, por dëshirojmë ta rrisim këtë numër”, u shpreh ambasadori Bencze.

Kryetari Totaj falënderoi ambasadorin Jozsef Bencze për këtë iniciativë, ndërsa, premtoi se do të krijohet klima e duhur për takimin e biznesmenëve të Prizrenit me organet hungareze të biznesit.


Bëhu me banesë pran Parkut të Qytetit dhe pran Lumbardhit !
“Frymo Lirshëm “
+383 44 128 112
Mund të jetë një imazh i 3 persona

Më Shumë

LDK pritet t’i shpallë sot zgjedhjet e brendshme

Lidhja Demokratike e Kosovës ka hyrë në vitin e tretë të saj në opozitë, dhe si duket në të kanë nisur disa zhvillime. Nacionale...

Këtë vit në Rahovec, më pak perime e më shumë drithëra të mbjella |Video

Kushtet klimatike të pranverës së këtij viti nuk ishin të favorshme për bujqit në Kosovë. Por edhe mungesa e punëtorëve ka bërë që në...

Lajmet e Fundit