19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Totaj pret në takim informativ vullnetarët amerikanë të Korpusit të Paqes

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur të premten në një takim informativ vullnetarët amerikanë të Korpusit të Paqes (Peace Corps), me të cilët ka diskutuar për mundësinë e angazhimit të tyre në avancimin e Komunës si Qeverisje Lokale.

Kryetari Totaj fillimisht i ka njoftuar për funksionimin e komunës dhe me jetën në Prizren, që zhvillohet në paqe me të gjitha elementet që e bëjnë qytet unik dhe shumëdimensional.

Njëri nga vullnetarët do të qëndrojë në Prizren, ndërsa për fushën e angazhimit do të vendoset ditët në vijim.

Korpusi i Paqes zyrtarisht u themelua më 1 mars, 1961 nga presidenti John F. Kennedy me qëllim të promovimit të paqes dhe miqësisë në botë, duke ofruar vullnetarë amerikanë për të kontribuar në zhvillimin social, ekonomik dhe njerëzor në vendet nikoqire ku ata shërbejnë. Që nga viti 1961, mbi 200.000 amerikanë kanë shërbyer në Korpusin e Paqes në 140 vende të ndryshme. Kosova u bë vendi i 140-të në qershor të vitit 2014, ku deri më tani kanë ardhur 6 grupe të këtyre vullnetarëve, ndërsa, më 12 shtator të këtij viti, ka arritur grupi i 7-të prej rreth 20 personave të cilët do të angazhohen në shkolla, komuna dhe organizata të shoqërisë civile në mbarë Kosovën.

Më Shumë

U vranë në ditën e parë të paqes në Kosovë, Rohde kujton dy gazetarët gjermanë

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka kujtuar 25-vjetorin e vrasjes së dy gazetarëve gjermanë Gabriel Gruner, Volker Kramer dhe përkthyesit të tyre, Senol...

Vdes një person në Rahovec pasi u godit nga traktori

Një person ka vdekur në Rahovec pasi është goditur nga një traktor. Sipas raportit policor, i dyshuari mashkull kosovar duke lëvizur prapa me traktor, dyshohet...

Lajmet e Fundit