26.8 C
Prizren
E hënë, 5 Qershor, 2023

Totaj: Qytetarët po presin vendimin final, pagesat e tatimit në pronë në rënie

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, njëjtë sikurse edhe ai i Pejës , ka thënë se pagesat për tatim në pronë janë në rënie.

Dhe krejt, kjo pasi që janë në pritje që të merret vendimi final sa i përket këtij projektligji.

“Pagesat janë në rënie sepse njerëzit janë në pritje të asaj se çka po ndodhë a po o fal qeveria nga 100 euro, apo do të bëhet ndryshimi i ligjit dhe kjo pengu në realizimin e planit për inkasimin e të hyrave të tatimit në pronë në komunë”, është shprehur Totaj për Front Online.

Ai, ka treguar edhe se për sa % ka qenë propozimi i komunave që të ulet norma tatimore.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

“Ne si komuna kemi propozuar që Qeveria me votua dhe me ia lajua ndryshimin e asaj normës më të ultë sepse deri tash ka qenë 0.15% dhe ne kemi propozuar me e ulë atë në 0.7o se në 0.8%në mënyrë që me neutralizua këtë ndikimin negativ që e kanë bërë për shkak të dyfishimit të vlerës së pronave që janë bërë në rivlerësim edhe krejt kjo ka ndikua në dyfishim të tatimi ën pronë dhe ne e dimë që po jetojmë në kushte relativisht të vështira ekonomike, me inflacion e me rritje të çmimeve edhe me dyfishua tatimin në pronë në mënyrë të njëanshme pa bashkëpunim të komunave nuk është e mirë”, ka thënë ndër të tjera Totaj.

E, në rast se Qeveria nuk i merr parasysh rekomandimet e komunave Totaj thotë se puna e komunave do të vështirësohet.

————————————————————————-

Bëhu me banesë pran Parkut të Qytetit dhe pran Lumbardhit !
“Frymo Lirshëm “
+383 44 128 112
Mund të jetë një imazh i 3 persona

Më Shumë

Cristiano Ronaldo dëshiron të qëndrojë në Arabi

Cristiano Ronaldo këmbëngul se ai do të qëndrojë te Al-Nassr pavarësisht se flitet për rikthim te Real Madrid. Sulmuesi, 38-vjeç, hodhi poshtë thashethemet se dëshiron...

Quni: Kosova u përjashtua nga “Defender Europe 2023”, si pasojë e politikave të gabuara

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Anton Quni Anton Quni, tha se Kosova nga veprimet e gabuara politike është përjashtuar nga “Defender Europe 2023”. Sipas...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit