22.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Tri qytetet që mund të goditen nga tërmetet katastrofale në të ardhmen

Tash e një kohë të gjatë sizmologët dhe ekspertët e menaxhimit të katastrofave paralajmërojnë se pozita e Nepalit, që gjendet në prekjen e pllakave tektonike, si dhe standardet e ulëta të ndërtimit kanë ndikim janë fatale.
Ekipi i dr. sci. Gregoryja Beroze, sizmolog nga Stanford, ka cekur tri qytete që do të mund të goditeshin nga tërmeti i fuqisë si ky i fundit në Nepal.

Këto tri qytetet të mëdha janë kryeqyteti i Iranit, Teherani, ku sipas sizmologëve ekzistojnë gjasa prej 90 për qind që të goditet gjatë dekadave të ardhshme nga një tërmet prej 6 ballësh të Richterit.

Riskun që të goditet nga tërmeti shkatërrues e ka edhe qyteti më i madh i Turqisë, Stambolli deri në vitin 2030, por gjasat që kjo të ndodhë janë 60 për qind.

I treti në renditje nga qytetet e mëdha me miliona banorë është Los Angeles, por me tërmet të fuqishëm prej 8 ballë të Richterit, por me gjasa prej vetëm 8 për qind që kjo të ndodhë.

Më Shumë

Kaos në një shkollë tjetër në Serbi, arrestohet nxënësi pasi kërcënoi shokët dhe mësuesen me vrasje

Në një shkollë në komunën e Surcinit në Serbi gjatë ditës së djeshme ka ndodhur një incident, pasi një nxënës kishte kërcënuar se do...

Shqipe Kastrati dhe Fedi vijnë me “Dy tre javë në vit”, kjo është kënga më e bukur që e keni dëgjuar

“Dy tre javë në vit” është projekti më i ri muzikor i këngëtares së madhe Shqipe Kastrati në bashkëpunim me Fedin. Këngëtarja e mirënjohur e...

Lajmet e Fundit