23.8 C
Prizren
E premte, 17 Shtator, 2021

Trump tha se kushdo që e zbuloi “informacionin për qëndrimin tim në bunker, duhet të ekzekutohet”, shkruan në librin e reporterit të WSJ

Presidenti i atëhershëm, Donald Trump u tha disa këshilltarëve në vitin 2020 se kushdo që zbuloi informacion në lidhje me qëndrimin e tij në bunkerin e Shtëpisë së Bardhë në maj të atij viti kishte kryer tradhti dhe duhet të ekzekutohej për ndarjen e detajeve rreth episodit me anëtarët e shtypit, sipas r fragmenteve të një libri të ri të reporterit të Wall Street Journal, Michael Bender.

Trump, së bashku me zonjën e parë të atëhershme, Melania Trump dhe djalin e tyre, Barron, u dërguan të gjithë në bunkerin nëntokësor për një periudhë kohe gjatë protestave të nxitura nga vrasja e George Floyd nga policia ndërsa protestuesit u mblodhën jashtë ndërtesës.

Në librin me titull ” Frankly, We Did Win This Election: The Inside Story of How Trump Lost”, Bender shkruan se Trumpi, në ditët pas kohës së tij në bunker, mbajti një takim të tensionuar me ushtrinë e lartë, zbatimin e ligjit dhe këshilltarët e “West Wing”, në të cilin ai transmetoi ankesat për rrjedhjet, raporton cnn.

“Trump u tërhoq në lidhje me historinë e bunkerit sapo arritën dhe i bërtiti për të pirë duhan kushdo që e kishte zbuluar atë. Ishte më e mërzitura që disa ndihmës kishin parë ndonjëherë presidentin”, shkruan Bender.

‘Kushdo që e bëri atë, ata duhet të akuzohen për tradhti!’ Trump bërtiti. ‘Ata duhet të ekzekutohen!’ “, thuhet në libër.

Shefi i stafit të atëhershëm të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows “në mënyrë të përsëritur u përpoq të qetësonte presidentin ndërsa ndihmësit e befasuar shmangnin kontaktin me sy”, shkruan Bender, duke shtuar se ndihmësi i lartë i Trumpit i tha shefit të tij “Unë jam në të. Ne do të zbulojmë kush e bëri atë”.

Liz Harrington, zëdhënësja kryesore e Trump, hodhi poshtë pretendimet në librin e Benderit, duke thënë në një deklaratë se ish-presidenti, “kurrë nuk e tha këtë ose nuk ia kërkoi askujt”. /Telegrafi/

Më Shumë

Dani Alves mbetet pa klub, Sao Paulo i ka borxh 1.8 milion euro

Futbollisti i famshëm brazilian Dani Alves ka mbetur pa klub, pasi Sao Paulo ndërpreu bashkëpunimin për shkak të një mosmarrëveshje borxhi. Alves, 38 vjeç, i...

Sondazhi i UBO Consulting: Bali Muharremaj fiton në Suharekë me 66.2% të votave

Kryetari i Suharekës dhe kandidati edhe për një mandat të ri, Bali Muharremaj, e ka publikuar një sondazh të bërë nga UBO Consulting, kompania...

FSK-ja e gatshme t’i lirojë objektet po u përkeqësua situata pandemike

Departamenti i Mjekësisë në ministrinë e Mbrojtjes janë të gatshëm të ofrojnë ndihmën e tyre në rast të rritjes së numrit të rasteve me...

Rrahen mes vete babai dhe dy djemtë në Malishevë

Tre persona janë arrestuar në Malishevë, gjatë mbrëmjes të së martës rreth orës 21:25, pasi që të njëjtit dyshohen se janë rrahur mes vete,...

Kandidat i AKR-së, Afrim Tejeci, shpalosë ofertën për Prizrenin

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prizrenit, Afrim Tejeci, tregon se ka një program zhvillimor-ekonomik për qytetarët nëse e merr besimin e tyre në...

Arbër Rexhaj flet për përplasjet e Haskukës me asamblistët e Vetëvendosjes

Deputeti i VV’së Arbër Rexhaj ka folur rreth përplasjeve të Mytaher Haskukës me këshilltarët komunal po të kësaj partie. Komentet Rexhaj i ka bërë në...

Në Spitalin e Prizrenit, 87 pacientë në trajtim nga COVID-19

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 87 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Koronavirusi i merr jetën fizioterapistit të Kombëtares

Mëngjesin e sotëm, ka ardhur një lajm i hidhur për sportin e në veçanti për futbollin shqiptar. Koronavirusi ka fituar betejën me fizioterapistin e Kombëtares...

Ngjarja e paralajmëruar për sot në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari bëjnë lansimin e regjistrit elektronik të procedurave...

Hajdari : Prizreni është shembull për të gjitha komunat tjera

Drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari sot prezantoi raportin katërvjeçar të kësaj drejtorie, ku njoftoi për reformat dhe projektet që janë realizuar gjatë...

Prizren, katërmbëdhjetë aktakuza kundër katërmbëdhjetë personave

Përmes raportit 24 orësh të Prokurorit të Shtetit, është bërë e ditur se nga Prokuroritë e vendit janë ngritur 75 aktakuza kundër 85 personave,...

Murati: Ndërtimi i rrugës Prizren-Tetovë pritet të përfundojë brenda këtij mandati

Këtë të enjte, në Shkup është mbajtur mbledhja e parë e përbashkët e Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Maqedonisë së Veriut më çrast...

UP hap konkursin për afat të dytë për pranimin e studentëve të rinj

Universiteti i Prishtinës ka njoftuar se sot është hapur konkursi plotësues për pranimin e studentëve të rinj në vitin e parë të studimeve për...

City dhe Tottenham në garë për yllin e Milanit

Manchester City dhe Tottenham po përgatiten për një duel në merkato për të rrëmbyer Theo Hernandez nga Milani. “Qytetarët” janë në kërkim të një mbrojtësi...

Takohen Muharremaj i AAK-së dhe Haskuka i LV-së, kjo është arsyeja

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, i cili është duke synuar edhe për një mandat nga radhët e AAK-së, është takuar sot për...

Capital T paralajmëron këngën e re

Reperi shqiptar, Capital T, ka paralajmëruar këngën e tij më të re. Këtë e ka bërë të ditur vet ai përmes rrjeteve sociale në disa...

Lajmet e Fundit