8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Ministria e Bujqësisë pranon se kanabisi në serat e domatave është mbjellë me leje të Policisë

Ministria e Bujqësisë u detyrua të heqë një video, ku duken disa bimë të dyshuara si kanabis në mes të perimeve të tjera në serat e Qendrës së Transferimit të Teknologjive Bujqësore në Lushnjë.

E njëjta video u përcoll për mediat, e montuar nga Ministria e Bujqësisë, por këtë herë pa pamje kanabisi në sfond.

Euronews Albania iu drejtua me një email Ministrisë së Bujqësisë, por reagimi erdhi përmes një njoftimi në faqen online, ku pranohet se është mbjellë kanabis për llogari të Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë për hetimet në lidhje me mbjelljen e farërave të bimëve narkotike.

Njoftimi shoqërohet me këtë shkresë të datës 4 maj të këtij viti të firmosur nga shefi i komisariatit të Policisë në Malësi të Madhe, Skënder Ndreka.

Bëhet fjalë për gjashtë fidanë kanabis të sekuestruara në Malësi të Madhe, për të cilat kërkohet trajtimi i këtyre fidanëve për t’i bërë gati për matjen e THC.

Nga kërkimet, kuptojmë se THC është tetrahidrocannabinol, përbërës psikoaktiv që gjendet tek kanabisi.

Shkresa shoqërohet edhe me shënimet me shkrim dore “të trajtohen këto bimë si perimet e tjera” si dhe nënvizohet se u morën në dorëzim bimët dhe do të trajtohen derisa t’i dorëzohen përsëri Policisë për analiza kimike.

Ministria thotë se kjo procedurë ndiqet që prej vitit 2010 dhe bëhet sipas një protokolli të përcaktuar, që fillon nga marrja në dorëzim e farërave, mbjellja e tyre, shërbimet dhe dorëzimi i bimëve sipas dokumentacionit përkatës.

Gjithashtu sqarohet se për mbjelljen e këtij numri të kufizuar bimësh shfrytëzohen të njëjtat ambiente që përdoren edhe për kultivimin e bimëve të tjera.

Ministria reagoi edhe në lidhje me lajmin e publikuar në disa media se pas publikimit të videos ku dukeshin bimët e kanabisit, në Qendrën e Transferimit të Teknologjive Bujqësore ka rënë zjarr,  Ministria pranon se ka patur zjarr, por në një sipërfaqe në distancë nga qendra, ku janë djegur mbeturina.

Më Shumë

Vajzat e Kosovës me suksese edhe në karate

Rinesa Osmani nga klubi i karatesë “Fushë Kosova”, këtë fundjavë është shpallur nënkampione në kategorinë junior deri në 59-të kilogramë, në Ligën Botërore të...

Qeveria nis procedurat për themelimin e Fondit Sovran të Kosovës

Qeveria e Kosovës, ka themeluar e Komisionit Ekzekutiv me qëllim të propozimit dhe hartimit të parimeve themelore, si parakusht për Themelimin e Fondit Sovran...

Në Spitalin e Prizrenit, 87 pacientë në trajtim nga COVID-19

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 87 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Dokumentet me të cilat mund të votoni në zgjedhjet komunale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka njoftuar se me cilat dokumente mund të votohet në zgjedhjet komunale që mbahen me 17 tetor. Për të votuar,...

49 pacientë me COVID të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 49 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Zhduket një e mitur në Prizren

Një nënë nga Prizreni ka raportuar në polici se vajza e saj e mitur në mëngjesin e së martës është larguar nga shtëpia dhe...

Komunat të gatshme për fillimin e vitit shkollor

Asociacioni i Komunave të Kosovës ka diskutuar sërish me Drejtoritë Komunale të Arsimit, lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor, me...

“Të dal lakuriq…”/ Modelja e njohur pozon e gjitha e zhveshur për 40-vjetorin e lindjes

Modelja seksi, Nicola McLean, vendosi që 40-vjetorin e lindjes ta festonte në mënyrën më të mirë të mundshme. Ajo vendosi që me ndjekësit e...

Nga 1 tetori arsimi i lartë publik pa pagesë – Kurti: Përfitues edhe studentët e vendeve të rajonit

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka bërë të ditur se nga 1 tetori i këtij viti të gjithë ata që duan në studiojnë në...

Nuk paguante universitetin se ishte shumë shtrenjtë, 21-vjeçarja zbulon si arriti të fitonte 1 milion dollarë në vit

Një studente e cila donte që të bëhej doktoreshë, dhe po përpiqej që të paguante universitetin, ka zbuluar se si i dha fund dhe...

Fluksi në pikat kufitare, pritje vetëm në Vërmicë

Pas orës 22:00, me përjashtim të Vërmicës, nuk ka kolona të automjeteve në pikat e vendkalimeve kufitare në Kosovë. Pritjet për të hyrë në Vërmicë...

Haskuka viziton kandidaten për asambliste, Mimoza Bushrani

Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëkohësisht kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja VETEVËNDOSJE!, Mytaher Haskuka vizitoi kandidaten për asambliste Mimoza Bushrani dhe familjen...

Haradinaj në Suharekë: Bali Muharremaj, adresë e dëshmuar

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një video deklarate nga Suhareka, ka thënë se Bali Muharremaj është adresa e dëshmuar...

Shtatë të vdekur dhe 173 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, shtatë persona kanë vdekur nga COVID-19. Ndërsa, nga 5,095 testime, 173 qytetarë kanë...

Pesë të vdekur dhe 160 raste pozitive me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e COVID-19 kanë vdekur pesë persona dhe janë regjistruar...

Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet në Prizren

21.09.2021 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. Nga TS 35/10k(20)kV Dikanca o të ndërprehet: LP 10kV Radesha (kodi: 30037006) prej orës 10:00 deri në ora 14:00 Vendet:...

Lajmet e Fundit