32.8 C
Prizren
E shtunë, 20 Korrik, 2024

UP-ja, me rregulla të reja për procesin rekrutues që nisi qe 15 muaj

UP-rektoratiMenaxhmenti i ri i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” po synon që përmes një rregulloreje, që është miratuar muajin që shkoi, t’u japë fund parregullsive në rekrutimin e stafit akademik në këtë universitet.

Ka kaluar gati një vit e gjysmë qyshkur kanë nisur procedurat për rekrutimin e asistentëve të rinj në këtë universitet.

Konkursi i shpallur në muajin maj të vitit 2013 ishte përcjellë me një sërë ankesash për shkelje, parregullsi e nepotizëm me theks të veçantë nga kandidatët për asistentë në Fakultetin e Mjekësisë,shkruan Koha Ditore.

Si rezultat i parregullsive të evidentuara, ky proces kishte ngecur deri më tani, kur komisionet recensuese nga njësitë akademike kanë filluar të aktivizohen dhe të shqyrtojnë për të tretën herë dokumentet e kandidatëve për asistentë bazuar në rregullore dhe formularë të rinj.

Më Shumë

Kurti: NATO-n e duam në Kosovë dhe Kosovën në NATO

Heqja e vizave, regjimi i stikersave, regjistrimi i energjisë elektrike në veri, investimet në energjetikë e shëndetësi kanë qenë disa nga temat të cilat...

Hotel Albes në Korishë, zgjedhja më e mirë për qetësi

Nëse kërkoni një vend të qetë dhe relaksues pas një dite të gjatë, Hotel Albes është zgjedhja e duhur për ju. I vendosur në magjistralen...

Lajmet e Fundit