13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

UPZ dhe Universiteti i Zarës arrijnë marrëveshje bashkëpunimi  

marrveshje upz 2Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren dhe Universiteti i Zarës së Kroacisë, kanë arritur marrëveshje për bashkëpunim në fushat akademike.

Marrëveshja përkatëse është nënshkruar nga rektorët e të dyja universiteteve, Prof. dr. Zahadin Shemsidini, u. d. Rektor i UPZ-së dhe Prof. dr. Ante Uglesic, Rektor i Universitetit të Zarës.

Delegacioni nga UPZ, në përbërje të u. d. Rektorit dhe Sekretaritë Përgjithshëm, z. Adem Sallauka, është pritur ngrohtësisht nga Rektori dhe Prorektori i Universitetit të Zarës të cilët kishin prejardhje arbëneshe.

Marrëveshja e Bashkëpunimit përfshinë: Shkëmbim  ndërmjet fakulteteve, studentëve dhe kërkuesve shkencor;  Bashkëpunim në kërkime shkencore, ligjërata dhe simpoziume të përbashkëta; Shkëmbim i të dhënave, dokumenteve dhe materialit kërkues në fushën e interesit të përbashkët.

Universiteti i Zarës do ta mbështes Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren dhe do ta përfshijë në projekte të përbashkëta të Bashkimit Evropian në fushën e arsimit universitar.

Gjatë kësaj vizite u arrit edhe marrëveshja që një student nga UPZ të shkoj në Zarë këtë vit për të studiuar në fushën e Arkeologjisë, ndërsa  të gjitha shpenzimet do t’i mbuloj Universiteti i Zarës.

Më Shumë

“Çfarë ndërtuam bashkë e shkatërrove”, Besi i dërgon mesazh Xhensilës

Divorci mes Bes Kallakut dhe Xhensila Myrtezajt është më i përfoluri i momentit. Jeta e tyre private ka përbërë gjithmonë interes për publikun, por...

Moti sot me temperatura deri në 25 gradë celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se moti me diell dhe pjesërisht i vranët. Sipas njoftimit të këtij instituti, temperaturat maksimale të ditës...

Lajmet e Fundit