7.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Ushtria ruse futet në rajonet që kontrollohen nga separatistët në lindje të Ukrainës

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka urdhëruar para pak çastesh ministrin rus të Mbrojtjes, që të sigurojë paqe në Donetsk dhe Luhansk.

Madje raportohet se ka filluar futja e trupave ruse në dy rajonet, që disa orë më parë edhe zyrtarisht Kremlini i njohu si shtete të pavarura.

Në momentet që Putin po shpjegonte arsyet se pse ka vendosur të nënshkruaj dekretin për njohjen e këtyre dy rajoneve separatiste në lindje të Ukrainës, një konvoj ushtarak – pra me autobusë dhe tanke janë shfaqur, transmeton Telegrafi.

Kujtojmë që tashmë gjenden 200 mijë ushtarë rusë përgjatë vijës kufitare me Ukrainën, që prej muajsh janë në gjendje gatishmërie dhe sipas agjencive amerikane të inteligjencës, Putin mundet çdo çast të urdhërojë pushtimin e Ukrainës. /Telegrafi/

 

Më Shumë

Presidenti i Gjermanisë Frank Walter Steinmeier takohet me nxënësit dhe mësimdhënësit e Asociacionin “Loyola-Gymnasium”

Në kuadër të udhëtimit të tij në Ballkan në fund të nëntorit dhe fillim të dhjetorit 2022, Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë, Frank...

Javën tjetër, Bashkimi dy ndeshje në Bullgari

Pas duelit/eve të Superkupës së Kosovës, KB Bashkimi do të udhëtojë për në Bullgari javën tjetër. Kjo, pasi që ekipi do të zhvillojë dy ndeshje si mysafir...

Lajmet e Fundit