22.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Vajza e hekurt e Mamushës

Muala Berisha-mamusheËshtë vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeçe. Për moshën që ka Muala Berisha të lë përshtypjen e një vajze të zakonshme. Por ajo ka bërë diçka të jashtëzakonshme për komunitetin e saj, që bën jetë mjaft konservative, në komunën e Mamushës, në jug të Kosovës.

Komuna me rreth 6500 banorë, i ngjason një “mini Stambolli”. Banorët, kryesisht merren me bujqësi, kurse shkollimi i femrës deri vonë ka lënë për të dëshiruar, siç edhe konfirmon kryetari i kësaj komune, Arif Bytyq.

Por, derisa Bytyq kryen punë në zyrën e tij në Mamushë, është Muala me shokët e saj nga Këshilli Rinor Lokal, që gjithnjë ka të hapura dyert në zyrën e kryetarit./Zeri/

Më Shumë

Putin i jep shtetësinë ruse Edward Snowdenit

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dhënë të hënën shtetësinë ruse ish-kontraktorit të inteligjencës amerikane, Edward Snowden. Presidenti rus e ka marrë këtë vendim nëntë...

Biden: Do të përgjigjemi shpejt nëse rusët aneksojnë territoret ukrainase

Shtetet e Bashkuara do të punojnë me aleatët dhe partnerët perëndimor për të ashpërsuar sanksionet kundër Rusisë nëse ajo anekson territore në Ukrainë. Kështu ka...

Lajmet e Fundit