13.9 C
Prizren
E premte, 10 Shtator, 2021

Vaksinimi bëhet i detyrueshëm për punëtorët e shtetit dhe disa sektorë privatë në SHBA

Presidenti amerikan, Joe Biden vendosi të enjten rregulla të reja të rrepta të vaksinës për punonjësit federalë, punëdhënësit e mëdhenj dhe stafin e kujdesit shëndetësor në një përpjekje gjithëpërfshirëse për të kontrolluar rritjen e fundit të rasteve me COVID-19.

Kërkesat e reja mund të zbatohen për deri në 100 milionë amerikanë, afërsisht dy të tretat e fuqisë punëtore amerikane dhe përbëjnë shtytjen më të fortë të liderit shtetëror deri më tani për të kërkuar vaksina për pjesën më të madhe të vendit, raporton cnn.

“Ne kemi qenë të durueshëm, por durimi ynë është dobësuar dhe refuzimi juaj na ka kushtuar të gjithëve”, tha Biden, duke iu drejtuar amerikanëve që ende refuzojnë të marrin një vaksinë pavarësisht dëshmive të shumta të sigurisë së tyre dhe miratimit të plotë të vaksinës Pfizer-BioNTech nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave, transmeton Telegrafi.

Ai tha se tek amerikanët e vaksinuar po rritej zemërimi me 80 milionë njerëz që nuk kanë marrë një vaksinë dhe po nxisin përhapjen e virusit. Dhe ai pranoi se hapat e rinj nuk do të siguronin një rregullim të shpejtë.

“Ndërsa Amerika është në gjendje shumë më të mirë sesa ishte shtatë muaj më parë kur mora detyrën, më duhet t’ju them një fakt të dytë: Ne jemi në një gjendje të vështirë dhe mund të zgjasë për një kohë”, tha Biden në një fjalim të hershëm në mbrëmje nga Shtëpia e Bardhë.

Në qendër të planit të ri të Biden është Departamentit të Punës që t’u kërkojë të gjitha bizneseve me 100 ose më shumë punonjës të sigurohen që punëtorët e tyre ose të vaksinohen ose testohen një herë në javë, një hap i vështirë që presidenti e ndërmori pas konsultimit me zyrtarët e administratës dhe avokatët e administratës. Kompanitë mund të përballen me mijëra dollarë gjobë për punonjësit nëse nuk respektojnë rregullat. /Telegrafi/

Më Shumë

Lehona 35 vjeçare nga Suhareka vdes nga COVID-19, një ditë pas foshnjës

Një grua nga Suhareka ka vdekur sot si pasojë e COVID-19. Siç ka mësuar “Zëri”, 35-vjeçarja ka vdekur në Mjekimin Intensiv në QKUK ku ishte...

58-vjeçari me diabet vdes në QKMF-në e Malishevës, policia nis hetimet

Policia ka nisur hetimet për një vdekje që ka ndodhur dje në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, raporton Gazeta Sinjali. Bëhet fjalë për...

Dy dasma në Prizren, policia i gjobitë dhe i shpërndan të pranishmit

Të dielën, policia në Prizren gjatë inspektimit te salloneve te dasmave për respektimin e masave anti-COVID, ka hasur në një organizim familjar. Siç njoftohet, policia...

24 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 24 viktima si pasojë e COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe...

Prizren, raportohet për një të mitur të zhdukur në qershor të këtij viti

Policia e Kosovës ka marr një njoftim se një djalë i mitur është zhdukur në qershor të këtij viti. Ngjarja ka ndodhur në Prizren, në...

Policia ndalon një dasmë në Gjonaj të Hasit, gjobitet organizatori

Policia Rajonale në Prizren, këtë të enjte, ka ndaluar mbajtjen e një dasme në fshatin Gjonaj të Hasit të kësaj komune, raporton PrizrenPress Në një...

Aksident trafiku në Suharekë, tre të lënduar

Një aksident trafiku në mes të dy automjeteve ka ndodhur dje në rrugën “Skënderbeu” të Suharekës, raporton PrizrenPress Si pasojë e aksidentit tre persona kanë...

Me drita si të policisë dhe të armatosur: Si ra pre e grabitjes në Shqipëri një 21 vjeçar nga Prizreni

Zbardhen të tjera detaje nga grabitja e një makine mbrëmjen e së dielës në aksin rrugor Lezhë-Milot. Thuhet se gjashtë persona të armatosur me kallashnikov...

Totaj premton mbështetje për bizneset e Prizrenit

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar disa biznese me c’ rast ka dëgjuar nga afër problemet me të cilat...

Gjyqtari Artan Sejrani tërhiqet nga gara për kryetar të Gjykatës Themelore në Prizren

Gjyqtari Artan Sejrani, që aktualisht është Ushtrues Detyre i Kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren, ka tërhequr kandidaturën e tij për pozitën e Kryetarit...

Memli Krasniqi: Fitorja e Shaqir Totajt është fitore e shpresës për qytetarët e Prizrenit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Prizren, ku së bashku kandidatin për kryetar të ardhshëm të Prizrenit, Shaqir...

Nait Hasani përmbyll misionin e tij si ambasador në Tiranë

Nait Hasani e ka përmbyllur misionin e tij si Ambasador i Kosovës në Shqipëri. Në ditën përmbyllëse, Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj e ka falëndëruar...

Daja e kërcënon mbesën në Prizren

Një femër ka denoncuar dajën e saj në polici pasi që ky i fundit e ka kërcënuar pas një mosmarrëveshje, raporton PrizrenPress Rasti ka ndodhur...

Muharremaj: Policia e Kosovës është krenaria jonë

ë 22 vjetorin e themelimit të Policës së Kosovës, kryetari i komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka vizituar stacionin e policisë në komunën ku...

Flet babai i të riut nga Prizreni që ia vodhën veturën në Rrugën e Kombit: “Me pistoletë në kokë e nxorën jashtë”

Babai i Meriton Ahmetajt, të riut që mbrëmë iu vodh vetura në Rrugën e Kombit, deklaroi se djalin e tij e kishin kërcënuar me...

24 viktima dhe 890 raste të reja me COVID-19 në vend

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vend nga COVID-19 janë regjistruar 890 raste të reja të infektimit. Gjatë këtyre orëve...

Lajmet e Fundit