3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Vallja e Tropojës, përgatitet dosja për në UNESCO

Vallja e Tropojës, kjo pasuri e çmuar kombëtare është shpallur nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave, si pjesë e listës së kryeveprave të Trashëgimisë Kulturore jo materiale.

Së shpejti vallja pritet të bëhet pjesë e UNESCO-s, për t’ bërë edhe pjesë e trashëgimisë kulturore botërore. Në një intervistë në emisionin “ Rreze Dielli” në ‘Report Tv’  Dr. Rovena Vata u shpreh se aryseja kryesore përsë kërkojnë që të ruhet nga UNESCO është sepse kohët e fundit ka një tendencë për të ikur nga origjinaliteti.

“Gjëja kryesore që ne kërkojmë të ruhet nga UNESCO sepse kohët e fundit ka filluar dhe ka një lloj tendence. Për t’i ikur origjinalitetit sepse ajo është origjinale si valle, si kërcim dhe ka tendencën që të përzihet me vallën e Rugovës, Shotës etj “ u shpreh ajo.

Por çfarë përmban dosja që do të dorëzohet së shpejti?

“Kjo dosje ka një formularë që  përmban shumë pyetje. Ky formular do një përgatitje të jashtëzakonshme shkencore dhe akademike. Ky formular ka shumë pika, çfarë roli luan komuniteti. Si do përfaqësohet në gjuhën ndërkombëtare ky element, po në komunitet si njihet. Të cilat gjithë këto pikëpyetje që njerëzit mund të kenë janë të sqaruara në formularë. Një pjesë shumë e rëndësishme është edhe roli i komunitetit. Komuniteti është në dijeni që po bëhet kjo. Kemi arritur të mbledhim në një kohë rekord rreth 5 mijë firma”, tha ajo.

Për të gjithë ata që dëshirojnë të bëhen pjesë e komunitetit mbështetës për mbledhjen e firmave që “ Vallja e Tropojës” të shkojë në UNESCO, mund të plotësojnë formularin me firmën e tyre deri në 5 mars ndërsa dosja do të dorëzohet në Ministrinë e Kulturës në 20 mars./shqiptarja.com

Më Shumë

Prizren, 22 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 641 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 86.483 raste, kurse...

Turqia njofton masat e reja kundër virusit, gjatë muajit të Ramazanit

Turqia ka njoftuar një bllokim të pjesshëm dy-javor për të ndihmuar në parandalimin e shpërthimit të fundit të coronavirusit të ri (COVID-19). Duke folur para...

Ministri Hajrulla Çeku nderon figurën e Shaqir Hotit

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, së bashku me këshilltarin e tij, Liburn Jupollim, kanë bërë homazhe para Teatrit Kombëtar për të nderuar figurën e...

Mbi 800 gjoba u shqiptuan gjatë të dielës për shkelje të masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit ka gjobitur 835 persona për shkelje të masave anti-COVID. Në njoftimin e Policisë...

Peja dhe Golden Eagle Ylli kualifikohen në finalen e Ligës Unike

Dy ekipe nga Kosova, Peja dhe Golen Eagle Ylli, janë finalistët e edicionit të parë të një lige të përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës...

Për 24 orë policia shqiptoi 915 gjoba qytetarëve për mosrespektim të masave antiCOVD-19

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

Rikthehet projekti për shumëkatëshe afër monumenteve në Prizren

Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve do të jetë adresa e sërishme për projektin e shumëkatëshes në Prizren e që në afërsi prej...

17 viktima dhe 599 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar edhe 17 viktima si pasojë e virusit COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar edhe 599...

Bacë Adem Demaçi, Ibrahim Rugova dhe Adem Jashari

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Mungesë e historisë apo histori e politizuar: Shqiptarët e kanë një problem me historinë, mungon vazhdimësia e historisë së shkruar...

Rahoveci -Ylli në superderbin për kalim direkt në gjysmëfinale

Java e transmetimeve të Superligës së basketbollit kosovar në Artmotion dhe komplet sezoni i rregullt i ndeshjeve përmbyllet me duelet e sotme tejet interesante,...

Vjedhje e rëndë në Rahovec

Një vjedhje e rëndë ka ndodhur në fshatin Zoqishtë të Rahovecit. Ankuesi ka raportuar në polici se i është vjedhur vetura e tipit VW Golf...

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit. Agjencia e Statistikave të...

Mourinho largohet nga Tottenham, ky pritet të jetë trajneri i ri i klubit anglez

Pas rezultateve zhgënjyese këtë sezon, Tottenham Hotspur pritet të ndajë rrugët me Jose Mourinhon. Humbja nga Manchester United në Premier Ligë duket sikur i dha...

DASHURI SI KULLA E BABILONIT

Ai vallëzonte lehtë këtë mbrëmje në krahët e një femre me hundë të shpuar, teksa fustani i saj edhe për meshkujt tjerë ishte tërheqës....

Rusia konfirmon prodhimin e vaksinës “Sputnik V” në Serbi

Fondi Rus për Investime Direkte (RFPI) ka njoftuar se në institutin “Torlak” në Beograd, ka nisur prodhimi i vaksinave për COVID-19, “Sputnik V”, shkruan...

Kundërshtohet vazhdimi i masave anti-Covid, ky pritet të jetë vendimi nga e hëna

Ka përfunduar takimi në mes Ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia dhe kryetarëve të komunave të Kosovës. Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi,...

Lajmet e Fundit