7.8 C
Prizren
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Vdes themeluesi i Red Bull, Dietrich Mateschitz

Dietrich Mateschitz, themeluesi i Red Bull, ka vdekur në moshën 78-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë. I konsideruar si njeriu më i pasur në Austri, sipërmarrësi ndërtoi një perandori globale rreth pijeve energjike. Ai zotëronte 49% të aksioneve të Red Bull, i cili zotëron edhe ekipin F1 me të njëjtin emër.

Pjesa e mbetur prej 51% i përket familjes Yoovidhya, me të cilën Mateschitz kishte bashkëpunuar për prodhimin e pijeve energjike me të njëjtin emër. Pasuria e zotit Mateschitz vlerësohet në rreth 25 miliardë euro duke e vendosur atë në vendin e 51-të në listën e Forbes të njerëzve më të pasur në botë.

Ai përdori pasurinë e krijuar nga pijet energjike për të krijuar ekipin nga Formula 1. “Është shumë, shumë e trishtueshme, çfarë njeriu i madh”, tha drejtori i ekipit të Red Bull, Christian Horner, ndërsa shtoi se ajo që ai ka bërë për shumë njerëz, në mbarë botën në sporte të ndryshme, është e paçmueshme.

Vdekja e Mateschitz nuk mendohet të kërcënojë të ardhmen e Red Bull ose ekipit të tij simotër Alpha Tauri. Shefi ekzekutiv i Formula, Stefano Domenicali, tha se ishte “thellësisht i pikëlluar” dhe e quajti Mateschitz “një anëtar jashtëzakonisht i respektuar dhe shumë i dashur i familjes së Formula 1”.

“Ishte një sipërmarrës i jashtëzakonshëm vizionar dhe një njeri që ndihmoi në transformimin e sportit tonë dhe krijoi markën Red Bull që njihet në mbarë botën”, shtoi ndër të tjera ai.

Më Shumë

110 vite më parë nisi punën qeveria shqiptare!

Në vitin 1912, pikërisht më 4 dhjetor, Qeveria e parë shqiptare filloi punën nën kryesinë e Ismail Qemalit. Qeveria do të qëndronte në Vlorë deri...

Komuna e Prizrenit po vazhdon me shpërndarjen e mekanizmave bujqësor për fermerët

“Investimi i Komunës së Prizrenit në mekanizëm bujqësor është faktor që mbështet rritjen e nivelit të punës dhe është mjeti më efikas për zbatimin...

Lajmet e Fundit