17.8 C
Prizren
E enjte, 25 Korrik, 2024

Vdiq në moshën 80-vjeçare, autorja e romanit “Intervistë me vampirin”

Anne Rice, autorja e romanit gotik “Intervistë me vampirin”, ka vdekur në moshën 80-vjeçare.

Shkrimtarja amerikane, e cila shiti më shumë se 150 milionë libra, vdiq e rrethuar nga familja e saj mbrëmjen e së shtunës.

Ajo vdiq për shkak të komplikimeve të shkaktuara nga një goditje në tru, njoftoi djali i saj Christopher Rice, përcjell Klankosova.tv

“Intervista me vampirin” u botua në vitin 1976 dhe vazhdoi të ishte një best seller. Më vonë u përshtat në një film me Tom Cruise dhe Brad Pitt në vitin 1994.

Ajo vazhdoi të shkruante vazhdime të librit, duke formuar një seri të quajtur “Kronikat e Vampirit”. Një tjetër nga librat e saj nga seriali, “Queen of the Damned”, u bë gjithashtu film në vitin 2002.

Rice gjithashtu shkroi trillime erotike me pseudonimet Anne Rampling dhe AN Roquelaure, duke përfshirë “Exit to Eden”.

Më Shumë

Rreth 60 aksidente trafiku për 24 orë

Brenda 24 orëve në Kosovë u shënuan 59 aksidente trafiku. Kështu bën me dije raporti i policisë. Po ashtu u regjistruan 24 aksidente me të lënduar...

Përfunduan punimet në asfaltimin e rrugëve në fshatrat Zym dhe Karashëngjergj të Hasit

Kanë përfunduar punimet në asfaltimin e rrugëve në fshatrat Zym dhe Karashëngjergj të Hasit. Komuna e Prizrenit ka njoftuar se në kuadër të mirëmbajtjes së...

Lajmet e Fundit