20.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Gusht, 2022

“Vepra në të zezë” botohet në shqip

Vepra ne te zeze-libri“Vepra në të zezë” e autores Marguerite Yourcenar vjen e përkthyer edhe në shqip.

Ky libër është një ndër kryeveprat e letërsisë europiane të shekullit të XX dhe vjen i përkthyer nga Donika Omari. Libri është botim i IDK-së.

Duke krijuar personazhin e Zenonit, alkimist e mjek i Europës së shekullit të XVI, Marguerite Yourcenar, s`na rrëfen thjesht historinë tragjike të një njeriu të jashtëzakonshëm. Ajo ia del mbanë të na sjellë një tablo të gjallë, me gjithë ngjyrat e saj të pasura, të gjithë një epoke e të realitetit të saj të vrazhdë dhe brutal: një botë ku përballen me ashpërsi Mesjeta me Rilindjen, teksa në horizont po mugullojnë filizat e Kohëve Moderne.

Zenoni është produkt i kësaj bote, por pak nga pak ky njeri i lirë kërkon të çlirohet prej saj dhe për këtë paguan një çmim aq të lartë. Gazeta e mirënjohur ‘Le Monde’ e ka shpallur librin ‘Vepra në të zezë’ një ndër 100 romanet më të bukur të shekullit të XX.

Më Shumë

Parashikimi i motit në Kosovë – IMHK apelon për kujdes ndaj kontaktit direkt me rrezet e diellit në orët e mesditës

Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik. Kjo situatë e krijuar meteorologjike do të...

Donald Trump është nën hetime për shkelje të Aktit të Spiunazhit

Donald Trump është nën hetim penal për shkelje të mundshme të Aktit të Spiunazhit dhe statuteve shtesë në lidhje me pengimin e drejtësisë dhe...

Lajmet e Fundit