8.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Veprimtari dhe atdhetari Ukë Bytyçi dekorohet me mirënjohjen “Ora e Presidentit”

 

Mirënjohjen e ndau nënkryetari i LDK-së, Anton Quni dhe sekretari i përgjithshëm, Imri Ahmeti.

Lidhja Demokratike e Kosovës përmes një postimi në Facebook njoftoi se kjo mirënjohje, Bytyçit iu nda për aktivitetin e tij politik dhe patriotik.

“Ukë Bytyçi ishte një ndër figurat kryesore të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ai me vullnetin dhe përkushtimin e pashoq kontribuoi në krijimin e një kulture qeverisëse demokratike në nivel lokal, si kryetar i Suharekës. Ukë Bytyçi i dha shumë vendelindjes së tij, prandaj sot LDK Dega në Gjermani vendosi që mirënjohja “Ora e Presidentit”, t’i takoj familjes së Ukë Bytyçit”, thuhet në njoftim.

Tutje, në shkrimin e tyre thuhet se ky çmim tashmë është tradicional dhe është themeluar më 24 maj, atëherë kur edhe u mbajtën zgjedhjet e para të lira dhe demokratike.

 

Më Shumë

Prizren, Suharekë/ Goditen me veturë dy këmbësorë

Dy këmbësorë janë goditur nga veturat. Aksidenti i parë ka ndodhur në Prizren, kurse i dyti në Suharekë. Viktimat kanë marrë trajtim mjekësor. Fsh. Lubizhdë, Prizren 24.11.2022-16:25....

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Policia në Prizren ka arrestuar një person të kërkuar nga gjykata. Ai është dërguar në vuajtje të dënimit. Rr. Bedri Pejani, Prizren 24.11.2022-11:40. Në bazë të...

Lajmet e Fundit