6.8 C
Prizren
E diel, 4 Dhjetor, 2022

Vetëvendosje akuzon PDK-në dhe pushtetin e Prizrenit

Lëvizja Vetëvendosje akuzon pushtetin lokal të Prizrenit, që udhëheqet nga PDK-ja, për shantazh dhe keqpërdorime.

Shembull i marrin deklaratat e ish-drejtoreshës, Vjollca Kabashi.

Komunikata e plotë

Qeverisja e PDK-së po karakterizohet si qeverisje e shantazhit, keqpërdorimeve dhe kërcënimeve

Pushteti lokal në Prizren i udhëhequr nga PDK, vazhdon me sjellje arrogante e në kundërshtim me ligjet në fuqi. Qeverisja lokale është shndërruar në qeverisje të një grupacioni politik që nuk njeh procedura dhe transparencën, nuk respekton integritetin dhe dinjitetin e qytetarëve, shërbyesve civil por së fundmi pamë që edhe një drejtoreshë e kësaj qeverisje dha dorëheqje për shkak të kërcënimit, shantazheve dhe detyrimit për të nënshkruar pagesa të jashtëligjshme.

Ky nuk është rasti i parë i tillë sepse siç kemi parë në media, më herët kryetari Totaj me bashkëpartiakët e tij, kanë kërcënuar e zhantazhuar edhe shërbyes civil duke i bërë presion për vendime të kundërligjshme që i shkojnë në favor grupeve të caktuara të lidhura me partinë në pushtet. Kjo qeverisje ka mungesë të madhe të respektimit të ligjshmërisë në vendimarrjen e tyre për kompetencat të cilat i ushtrojnë.

Dorëheqja e djeshme e zonjës Vjollca Kabashi nga pozita e drejtorit të Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale në Prizren (DPMS), shpërfaq edhe më shumë mendësinë e kësaj partie së cilës i takon kryetari aktual.

Detyrimi i saj për të nënshkruar një pagesë të kundërligjshme përmes kërcënimit dhe shantazhit është alarm edhe për Prokurorinë Themelore në Prizren e cila duhet të aktivizohet sa më shpejtë për të trajtuar këtë rast dhe raste të tjera të cilat tashmë i kemi referuar aty.

Kjo formë e qeverisjes me dhunë, frikë dhe shantazh është e papranueshme. Ky nivel i degradimit të qeverisjes së Prizrenit është i trishtueshëm. Totaj duhet të ndalet menjëherë dhe të reflektojë seriozisht karshi përgjegjësive të tij.

 

Më Shumë

Bëri disa postime në “Twitter”, Elonn Musk i bën të papriturën Kany West

Reperi i famshëm, Kanye West, ka njoftuar së fundmi mbështetjen e tij për Balenciaga-n pasi, shtëpia e modës u kritikua për fushatën e saj...

Kryeministri Kurti sot në interpelancë për situatën në vend

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti sot është ftuar në interpelancë për çështjen "Masat urgjente të Qeverisë së Republikës së Kosovës në raport...

Lajmet e Fundit