21.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Vetëvendosje ia kthen hakun Bllokut

albin kurti vv vvZyrtarët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë vendosur të mos u besojnë fjalëve të përfaqësuesve të koalicionit LDK-AAK-NISMA. Meqë janë “djegur” njëherë më 17 korrik duke i pritur kot për ta formalizuar marrëveshjen, tash janë përcaktuar që të flasin vetëm me letra.

Në Vetëvendosje kanë thënë se aktualisht nuk ka kurrfarë marrëveshje me Bllokun dhe se diçka e tillë nuk do të mund të realizohet përderisa ky bllok nuk jep nënshkrimin në marrëveshje me kushtet e përcaktuara nga kjo lëvizje.

Albulena Haxhiu nga Vetëvendosje në një prononcim dhënë gazetës Tribuna, ka thënë se edhe pas takimit të së mërkurës me përfaqësuesit e Bllokut LDK-AAK-Nisma, situata në terren mbetet e njëjtë, dhe se në këtë takim nuk ka pasur diçka më të veçantë për t’u diskuar.

“Siç kemi njoftuar pas takimit me Bllokun ditën e mërkurë, ne jemi në pritje të përgjigjes përfundimtare për nënshkrimin nga të gjithë palët të Marrëveshjes së përbashkët”, ka thënë Haxhiu.

Sipas saj, subjekti politik që ajo përfaqëson, me vetë faktin që ka pranuar të bashkërendojë qëndrimet me bllokun LDK-AAK-Nisma tregon për një ndërrim të kursit të politikëbërjes në vendin tonë, ani pse Vetëvendosje ka pasur përplasje të herëpashershme me këto subjekte politike. /Tribuna/

Haradinaj kërkon hetim ndërkombëtar për ngjarjet në veri

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se sulmi terrorist mbi Policinë e Kosovës është pjesë e skenarit të...

Feronikeli ’74 me rikthim të çmendur ndaj Lirisë, fitojnë Drita dhe Ballkani

Drita dhe Ballkani kanë arkëtuar pikët e plota ndaj Prishtinës, respektivisht Malishevës derisa Feronikeli ’74 bëri një përmbysje të çmendur për pikët e plota...

Lajmet e Fundit