29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021

Vjedhja e dy milionë eurove, Mustafa: Bajrami nuk duhet të dorëzohet para hajdutëve

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas skandalit të dy milionë eurove në Thesarin e Shtetit, të cilat janë transferuar te një operatori ekonomik.

Mustafa ka thënë se e përkrah plotësisht ministren e Financave, Hykmete Bajrami në betejën e saj kundër kriminelëve që vodhën mbi 2 milionë euro, transmeton Telegrafi.

“E përkrah plotësisht Ministren e Financave, Hykmete Bajrami në betejën e saj kundër kriminelëve që vodhën mbi 2 milion euro nga Thesari i shtetit. Shoh se dikush ka dëshirë dhe bën thirrje që ajo të japë dorëheqje. Por ata duhet ta kuptojnë se ministrja Bajrami nuk është aty për tu dorëzuar para hajdutëve duke krijuar boshllëk për fshehjen e gjurmëve të vjedhjes së parasë publike, por për tu ballafaquar me krimin dhe me hajdutët, ashtu siç po vepron me të drejtë ajo”, ka shkruar Mustafa në reagimin e tij në Facebook.

Lexo po ashtu:
Bajrami: Nuk do të dorëhiqem, abuzuesit me Thesarin do të përballen me drejtësinë
Bajrami: Nuk do të dorëhiqem, abuzuesit me Thesarin do të përballen me drejtësinë
Kreu i LDK-së ka pohuar se krimi, korrupsionin dhe plaçkitja e parasë publike ka adresë.

“Ftoj të gjitha organet shtetërore të punojnë për zbardhjen e shpejtë të këtij rasti, që të kthehen paratë e vjedhura nga Buxhetin e Shtetit dhe kriminelët të përgjigjen para ligjit”.

Ndryshe, ministrja Bajrami ka thënë se kushdo që vjedh – qoftë edhe një euro – duhet të përfundojë në burg dhe të japë llogari para ligjit, para popullit dhe para Zotit.

“E sqarova edhe sot në konferencën për media se katër transaksione të dyshimta kanë ndodhur në Thesarin e Republikës. Njëri nga të dyshuarit për këto transaksione është arrestuar. Dy tjetër janë në arrati. Të gjitha institucionet janë vënë në ndjekje të keqpërdoruesve. Rasti do të zbardhet dhe besoj se organet e hetuesisë dhe drejtësisë do t’i dënojnë me dënime kapitale kushdo që është i përfshirë në këtë rast”, kishte deklaruar ministrja Bajrami./Telegrafi/

Më Shumë

Haradinaj për Kurtin: Shet patriotizëm në negociata dhe heq barrierat që mbrojnë prodhuesit vendorë prej Serbisë

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj ka kritikuar Qeverinë Kurti për shfuqizimin e vendimit për marrjen e masave mbrojtëse antidamping për mbrojtjen e industrisë së materialit ndërtimor...

Totaj:Prizreni po shkatërrohet në emër të ndryshimit

Kryetari i PDK-së në Prizren,Shaqir Totaj, ka reaguar në lidhje me keqmenaxhimin financiar dhe dështimin për shfrytëzimin efikas të buxhetit komunal". "Qytetit të Prizrenit dhe...

Sot takim me poetin Xhevdet Bajraj në hollin e Teatrit Kombëtar

Sot, me fillim nga ora 13.00, në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës do të jetë i pranishëm poeti Xhevdet Bajraj. Panairin e Librit të...

100 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, asnjë vdekje

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 100 raste pozitive me COVID-19, nga testimi...

Prangosja e 2 personave në Prizren / Çka gjeti policia në vendin e ngjarjes

Sot në lagjen “Tusus”  Prizren janë arrestuar dy persona pasi të njëjti dyshohet se kanë kryer veprat penale “Lëndim i lehtë trupor” dhe “Armëmbajtje...

Zafir Berisha e quan të çmendur qeverisjen e Haskukës

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, e ka quajtur të çmendur qeverisjen komunale të këtij qyteti. Sipas tij, Komuna me njoftimin e fundit për...

Prizren, tatimpaguesit që nuk e fshijnë borxhin me këste, do të dërgohen të përmbaruesi

Komuna e Prizrenit ka njoftuar tatimpaguesit të cilët kanë borxhe të papaguara për tatimin në pronë, të lajmërohen në Drejtorinë për Ekonomi e Financa...

Burri qëndron 45 minuta në tualetin e restorantit, gruaja e inatosur bën veprimin e papritur

Nuk janë të pakta rastet kur gratë ankohen se burrat e tyre po shpenzojnë shumë kohë në banjo me telefona në duar. Ka nga...

Prizren, gruaja rrahet nga i biri bashkë me nusen

Një rast i dhunës në familje është denoncuar në polici gjatë së hënës. Sipas raportit 24-orësh, viktima femër pas një mosmarrëveshjeje është sulmuar fizikisht nga...

Jasharaj fajëson mësimdhënësit: Nëse mësimi s’mbahet në shkolla, ju e merri përgjegjësinë

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, u ka bërë thirrje mësimdhënësve që të vaksinohen kundër Covid-19. Jasharaj më...

Komuna e Rahovecit e shpall qytetar nderi Qemal Minxhozin

Komuna e Rahovecit e ka shpallur qytetar nderi ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozin. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka thënë se...

Erdogan në gjendje të rëndë shëndetësore?! – publikohet video ku presidenti turk shihet i molisur

Një video është publikuar teksa shihet presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan se humb kontrollin dhe për pak sa nuk e zë gjumi. Në fakt, i...

E vrau ish-burrin dhe e varrosi në oborr, u thotë policëve se era po vjen nga pëllumbat

Një grua në Minnesota të Shteteve të Bashkuara raportohet se e ka vrarë ish-bashkëshortin dhe e ka varrosur kufomën e tij në pjesën e...

Zjarret në Suharekë, kryetari Bali Muharremaj kërkon ndihmë

Zona Industriale në Shirokë të Suharekës është përfshirë nga zjarret. Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka bërë me dije se gjendja është serioze teksa ka...

Temperaturat sot shkojnë deri në 37 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka paralajmëruar se situata meteorologjike do të vazhdojë të mbetet e njëjtë në vendin tonë. Kjo gjendje, vjen si pasojë e...

Vatrat e zjarreve rikthehen në Suharekë

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka njoftuar sot se janë rikthyer vatrat e zjarreve në këtë komunë për shkak të temperaturave të larta. Në Shirokë...

Lajmet e Fundit