23.4 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Vjosa presidente, Albini kryeministër, Glauku kryeparlamentar

Kanë mbetur pak ditë deri në përfundimin e numërimit të votave me kusht dhe diasporës, proces i cili pritet të mbaroi deri të mërkurën dhe pas kësaj edhe certifikimi i rezutateve të zgjedhjeve nga Komisioni i Zgjedhjeve i cili pritet të përfundoi fundjavën tjetër.

E subjekti fitues i këtyre zgjedhjeve Lëvizja Vetëvendosje sipas informacioneve të “Syri.net” do tia mësyej e vetmuar të krijoi krejt institucionet.

osmaniMandati i Qeverisë pritet të jetë Albin Kurtit kryeministër me kabinetin qeveritar, kryeparlamentar Glauk Konjufca dhe presidente Vjosa Osmani.

Derisa përmenden se ministër i Brendshëm përsëri do të rikthehet Xhelal Sfeqla, e emri i Donika Gërvallës përmendet se mund të jetë ministrje e Jashtme.

Kjo sipas burimeve të “Syri.net”, pritet të ndodh pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve.

LVV-ja, duke parës humbjen e thellë që pësuan subjektet tjera politike dhe duke u ndier komode, asesi nuk do të bëjë koalicion me ndonjë subjekt tjetër.

E nëse ky plan dështon, LVV-ja do të kërkoi shkuarje përsëri në zgjedhje, duke shpresuar se do të fitojnë edhe më shumë.

“Syri.net”, ka kërkuar sqarime nga zyrtarë të lartë të LVV-së e ata nga grupi i Vjosa Osmanit, të cilët zyrtarisht nuk janë deklaruar rreth këtrye matematikave.

Nga ana tjetër burime të Syri.net” brenda LDK-së, kanë treguar se disa nga deputetët e ardhshëm kanë shpreh gatishmëri për votimin e kryeministrit me qeveri, kryeparlamentarit dhe presidentes e cila pritet të shihet.

Ndërsa edhe nga PDK-ja e reformuar pritet të ketë lëvizje pozitive në këtë aspekt, por që zyrtarisht pos pranimit të rezultatit të zgjedhjeve dhe mos bërjes pjesë e qeverisë.

Derisa pjesë e kësaj qeverie si zakonisht me po pa dashje do të jenë Lista Serbeapo minoritetet.

Më Shumë

Ambasadori italian: Evropa është fati i Kosovës

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando sot në Ditën e Evropës ka thënë se Evropa është edhe fati i Kosovës. Orlando ka shkruar në...

Borë në Nju Jork, anulohet mësimi në shkolla

Qyteti i Nju Jorkut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është përfshirë nga reshjet e dëborës ditët e fundit. Për shkak të intensitetit të reshjeve,...

Mbytet një fëmijë 4-vjeçar në Dragash, ra në lumë derisa po luante me shokët

Një fëmijë katër vjeçar ka humbur jetën pasi është mbytur në lumin e fshatit Blaç të Dragashit. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i...

SBASHK’u kërkon shtesa për mësimdhënësit, paralajmëron padi ndaj Ministrisë së Financave dhe të Arsimit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka paralajmëruar padi ndaj Ministrisë së Financave dhe Ministrisë së Arsimit. Kështu ka bërë të ditur...

PRAK: Punëtorët shëndetësorë që refuzuan të vaksinohen me AstraZenecan, vendosini në fund të listës

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK) i ka bërë thirrje Ministrisë së Shëndetësisë që punëtorët shëndetësorë të cilët patën refuzuar të...

21 vjet nga vrasja e “Drinit”

8 maj 2000. Ish-komandanti i UÇK-së, Ekrem Rexha -‘Drini’, vritet para shtëpisë së tij, në Prizren. Kjo vrasje ndodhi në rrethana misterioze. Drejtësia vendore e ndërkombëtare,...

Prizrenasja shtatzënë që raportoi dhunimin në motel po jetonte aty me burrin – i dyshuar pronari

Më 3 maj, një grua nga Prizreni bashkë me burrin e saj shkuan në polici për të raportuar një rast dhunimi seksual. 35-vjeçarja ka...

Zhduket një i mitur në Prizren

  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një persona ka raportuar në Polici se i biri i tij, i mitur është larguar nga...

Dy të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Dy persona kanë vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit, derisa nga 2.183 testime, 47 kanë rezultuar pozitivë. Rastet e vdekjes janë...

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 11 mijë e 700 vaksina Pfizer

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se kanë arritur edhe 11 mijë e 700 doza të tjera të vaksinës Pfizer në Shqipëri. Rama tha...

Albena Reshitaj: Së pari të vaksinohen qytetarët, pastaj unë

Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj ka treguar se si deputete ka vendosur që të mos vaksinohet para qytetarëve edhe pse punon në sektorin shëndetësor. “Ne...

Haskuka: Parkingjet në Prizren së shpejti do të bëhen me pagesë

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se ky qytet ka probleme me parkingje. Ai thotë se të gjitha parkingjet publike aktualisht janë pa pagesë...

Prizren, një vdekje dhe vetëm 3 raste të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se një person i infektuar me COVID-19 ka vdekur në komunën e Prizrenit...

Reagon KB Peja: Dardan Berisha lojtari më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave

KB Ponte Prizreni dhe KB Peja kanë luajtur vetëm pjesën e parë të serisë së 5-të gjysmëfinale në kuadër të ‘Play-offit’. Kjo ndeshje u ndërpre...

Zvicra e heq Kosovën nga lista e karantinës

Zyra Federale e Shëndetësisë në Zvicër ka publikuar të dhëna të reja në lidhje me rrezikshmërinë e vendeve nga COVID-19. Sipas raportimit të gazetës zvicerane...

Nisin hetimet ndaj pjesëmarrësve që u përleshen në ndeshjen mes Ponte Prizrenit dhe Pejës

Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit ka njoftuar se kanë nisur hetimet ndaj Ponte Prizrenit dhe Pejës pas përleshjes mes dy klubeve të martën....

Lajmet e Fundit