3.6 C
Prizren
E martë, 9 Mars, 2021

Vlerësohet i kundërligjshëm vendimi i Kuvendit të Rahovecit për shpalljen me interes të përgjithshëm

Ministria e Pushtetit Lokal e ka vlerësuar si të kundërligjshëm vendimin e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, për shpalljen me interes të përgjithshëm të një pjese të një parcele në fshatin Pastasel, dhe ka kërkuar nga autoritetet komunale që këtë akt ta harmonizojë me legjislacionin në fuqi.

Në shkresën e MPL-së dërguar në adresë të kryetarit të Komunës, Smajl Latifi dhe kryesuesit të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, Afrim Dina, theksohet se kjo ministri ka pranuar për shqyrtim të detyrueshëm të ligjshmërisë së Vendimit 01-Nr.165/21 për shpalljen me interes të përgjithshëm publik pjesën e parcelës 71510066-00386-1 në zonën kadastrale Pastasel, të miratuar më datë 29 janar 2021.

“Ministria e Pushtetit Lokal, pas shqyrtimit të përmbajtjes së aktit të komunës si më sipër, vlerëson se akti i komunës është në kundërshtim me dispozitat e legjislacionit në fuqi”, thuhet në shkresën e MPL-së.

Tutje, ministria ka sqaruar se vendimi në fjalë është në kundërshtim me nenin 19, pika 5 e Ligjit për dhënien në shfrytëzim dhe këmbimin e pronës së paluajtshme të komunës, “i cili nen parasheh që e drejta e shfrytëzimit të pronës së paluajtshme nuk mund të bartet në shfrytëzim te personat e tretë.

“Bazuar në certifikatën e pronës, parcela e cila planifikohet të shpallet me interes të përgjithshëm është në shfrytëzim të Agjencionit Pyjor të Kosovës dhe si e tillë nuk mund të bartet tek personat e tretë”, thuhet në këtë shkresë. MPL gjithashtu ka shpjeguar se edhe në rastet kur prona është në pronësi të Komunës, nuk është e nevojshme të shpallet me interes të përgjithshëm, pasi që shpallja e interesit të përgjithshëm vlen vetëm për rastet kur prona në bazë të fletave poseduese nuk është në pronësi të Komunës.

“Bazuar në të cekurat më lartë, MPL kërkon nga Kuvendi i Komunës/Kryetari i Komunës që të ndërmarrin veprime konkrete që aktin e komunës ta harmonizojnë me dispozitat ligjore në fuqi, brenda 30 ditësh nga data e pranimit të kërkesës për rishqyrtim të aktit”, thuhet në shkresën e ministrisë.

Këshilli i fshatit Pastasel, në korrik të vitit të shkuar, kishte dorëzuar një kërkesë me disa pika në organet komunale të Rahovecit, në kuadër të cilës kërkohej edhe “lejimi i një hapësire për ndërtimin e një objekti për nevoja të fshatit”.

Bazuar në këtë kërkesë, kryetari i Komunës, Smajl Latifi me 11 janar 2021 i ka propozuar Komitetit për Politikë dhe Financa dhe Kuvendit të Komunës së Rahovecit “inicimin procedurës për shpalljen me interes të përgjithshëm publik pjesën e parcelës P-71510066-00386-1 në Pastasel, në sipërfaqe prej 1000 metra katror nga sipërfaqja e përgjithshme prej 22005 metra katror në vendin e quajtur Seishte, e evidentuar sipas certifikatës së pronësisë në posedim të P.Sh.E. Kosovës, KK Rahovec, Shfrytëzues Ekonomia e Pyjeve Rahovec”.

Ndërsa në seancën e KK-së së Rahovecit të mbajtur me 29 janar 2021, drejtori për Gjeodezi, Kadastër dhe Pronë, Afrim Oruqi para kuvendarëve ka bërë të ditur se këshilli i fshatit ka kërkuar sipërfaqen prej 10 ari për ndërtimin e objektit për nevojat e komunitetit përkatësisht zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme. “Kjo është pronë shtetërore e Kosovës, që është në menaxhim të Agjencionit Pyjor të Kosovës. Këshilli i fshatit ka kërkuar prej neve të ndajmë një parcelë në sipërfaqe prej 10 ari, ku po planifikohet të ndërtohet një objekt, i cili do t’i shërbejë komunitetit të fshatit për aktivitete të ndryshme. Ftoj anëtarët që pas shqyrtimit të votojnë propozim vendimin për shpalljen e interesit të përgjithshëm”, pat thënë ai.

Pas këtij prezantimi të shkurtër anëtarët e KK-së unanimisht patën aprovuar vendimin, në të cilin pos tjerash thuhet se qëllimi i shpalljes së interesit të përgjithshëm publik të pjesës së parcelës së lartcekur do të jetë “caktimi i lokacioni për ndërtimin e objektit për nevojat e komunitetit të fshatit Pastasel”, derisa theksohej se i njëjti akt do të dërgohet për shqyrtim edhe në MPL.

https://www.koha.net/kosove/259814/vleresohet-i-kunderligjshem-vendimi-i-kuvendit-te-rahovecit-per-shpalljen-me-interes-te-pergjithshem/

Më Shumë

Tërmeti dridh Greqinë, lëkundjet ndjehen edhe në Prizren

Tjetër tërmet i fuqishëm është ndjerë para pak minutash pranë Larisas. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Juglindje të vendit deri në kryeqytet. Në Korçë e...

Një grua bie nga ski lifti në Brezovicë, përfundon në QKUK

Një grua ka rënë gjatë ditës së djeshme nga një lartësi nga ski lifti në Brzovicë. Policia ka bërë të ditur se rasti ka ndodhur...

Xhevdet Smakiqi zgjedhet kryeshef i Postës së Kosovës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të Postës së Kosovës ka përzgjedhur në pozitën e kryeshefit ekzekutiv, Xhevet Smakiqi, konfrom nenit 21 të Ligjit Për...

Mblidhet Komiteti – A do të ketë masa të reja Anti Covid në Kosovë

Komitetit për Koordinim dhe Vlerësim të Situatës me COVID-19, do të mblidhet sot për të diskutuar për situatën epidemiologjike në vend. Ka disa ditë në...

ShSKUK: Sejdullah Hoxha mbi 40 vjet kontribuoi në sistemin shëndetësor

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës i ka shprehur ngushëllime familjes së Sejdullah Hoxhës, duke thënë se ai me punën e tij në Klinikën...

Gjashtë të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Gjashtë persona kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë ndërsa 587 kanë rezultuar pozitivë. Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste...

Malishevë: Dënim me kusht ndaj të akuzuarit që ka pranuar se kishte këputur kabllon elektrike

Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, e ka dënuar me shtatë muaj burgim  me kusht të akuzuarin për veprën penale “asgjësimi, dëmtimi ose...

Mytaher Haskuka shërohet nga COVID-19

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka është shëruar nga virusi COVID-19, raporton Gazeta Express. Pasi ka rezultuar negativ ndaj COVID-19, Haskuka është rikthyer në punë. “Duke falënderuar...

Sërish lëndohet Strakosha

Lazio vijon përgatitjet për transfertën me Juventusin, e planifikuar për të shtunën në mbrëmje, teksa portieri shqiptar Thomas Strakosha është ndalur sërish për shkak...

Ndryshon termini i ndeshjes Ballkani – Drenica

Ndeshja e javës së 23-të e Superligës ndërmjet Ballkanit dhe Drenicës, do të zhvillohet ditën e premte, më 5 mars, në orën 13:00. Kjo ndeshje...

Kryetari Bali Muharremaj e pi kafen e mëngjesit me punëtorët e Ekoregjionit

Kryetari i komunës së Suharekës Bali Muharremaj përmes një fotografie të postuar ka treguar se kafën e mëngjesit e ka pirë me punëtorët e...

Një muaj paraburgim për grabitësit e një pompe të derivateve në Prizren

Një muaj paraburgim i është caktuar ndaj personit cili më 3 mars kishte grabitur një pompë të derivateve në Prizren ku punëtorit ia mori...

Një përpilim dhe emërtim të ri për fjalorin e gjuhës shqipe

Fjalori është një libër me fjalët e një gjuhe ose me termat e një fushe të caktuar të shkencës, të teknikës a të një...

Fotografi e rrallë nga shkolla e parë shqipe në Korçë

Sot janë bërë plot 134 vjet që nga dita kur në qytetin e Korçës u hap Mësonjëtorja e Parë Shqipe, ditë që përmbushi aspiratat...

MF: Punonjësit arsimor do të marrin në maj pjesën e dytë të shtesës prej 100 euro

Ministria e Financave njofton se është përfunduar me sukses ekzekutimi i pagesës së shtesës në shumë prej 100 euro për punonjësit e sistemit arsimor...

Publikohet lista, këta janë 15 deputetët e LDK’së

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot do të shpall sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Por, edhe pse rezultatet s’jane shpallur akoma, tashmë...

Lajmet e Fundit