11.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

VV: Koha për “Prizreni qytet kulturor”

Rexhaj- orkestra qytetitLëvizja Vetëvendosje! në Prizren sot ka takuar përfaqësuesit e Orkestrës së Qytetit, drejtorin Blerim Sopi drejtor dhe dirigjentin Nazim Tara. Në këtë takim u diskutua për kërkesën e kahëmotshme të tyre për rregullim institucional të çështjes së orkestrës së qytetit.

Kandidati i VV-së për kryetar të Prizrenit, Arbër Rexhaj tha se muzikantët e qytetit janë pasuri kulturore e jona, prandaj duhet t’i trajtojmë si të tillë. “Ka ardhur koha që fraza verbale “Prizreni qytet kulturor” të vuloset me veprime konkrete duke e bërë Prizrenin përnjëmend të tillë”, tha Rexhaj.

Duke e pasur parasysh karakterin tradicional të saj si dhe nevojën e mbështetjes së muzikantëve të qytetit, VV në Prizren konsideron se kërkesat e tilla janë të drejta dhe se mbështetja ndaj tyre paraqet dëshmi të përkujdesjes publike ndaj kultivimit të vlerave artistike dhe shpirtërore që qyteti i Prizrenit i ka gjeneruar në vazhdimësi./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Zyrtare: Ky është futbollisti që ftohet sërish në Kombëtare

Përfaqësuesja e Kosovës gjatë muajit qershor më datën pesë luan miqësore ndaj Norvegjisë. Nga skuadra austriake, LASK Linz mësohet se lojtari i parë që merr...

Totaj priti 90 gazetarë nga Evropa

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur 90 gazetarë nga të gjitha anët e Evropës në Prizren. Gazetarët të cilët po qëndrojnë në Kosovë nën...

Lajmet e Fundit