22.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Zafir Berisha: Qeveria Kurti do të vetëshkatërrohet

Anëtari i Kryesisë i Nismës Socialdemokrate, Zafir Berisha, ka kritikuar qeverinë Kurti për 100 ditët e para të qeverisjes. Ai ka thënë se kjo qeveri nuk do të ketë jetë të gjatë në pushtet.

Në këtë intervistë dhënë gazetës “Epoka e re”, Berisha ka thënë se qeveria Kurti mund të bie në muajin mars apo prill të vitit të ardhshëm.

“Nuk mendoj se do të ndryshojë diçka në këtë qeverisje. Unë jetëgjatësinë e kësaj qeverie e shoh deri në muajin mars apo prill të vitit të ardhshëm sepse, përveç dështimit në politikën e jashtme, kemi një dështim edhe në politikën e brendshme për shkak të krizës që është duke u thelluar si rezultat i pandemisë”, ka thënë Berisha.

Sipas tij, kjo qeveri do të vetëshkatërrohet.

“Kjo qeveri ka mungesë të dijës dhe ideve se si të dilet nga kjo situatë. Faktikisht unë pres që kjo qeveri të vetëshkatërrohet deri në atë shkallë sa do të kërkojë vetë të shkojë në shtëpi dhe të lëshojë rrugë, sepse Kosova meriton një qeverisje më ndryshe”, është shprehur ai.

Berisha ka thënë se kjo qeveri do të mbahet mend për politizim të institucioneve publike.

“Gjatë kësaj kohe kjo qeveri është marrë vetëm me ngarkim-shkarkime dhe politizimin ekstrem të institucioneve publike dhe bordeve. Një qeveri që do të mbahet mend për punësimin e tezeve, hallave, mbesave, nipave dhe xhaxhallarëve. Fatkeqësisht kjo qeveri ka devijuar nga përcaktimi i Kosovës në politikën e jashtme. Kur kemi një ministre të Punëve të Jashtme që nuk po e dallon flamurin e NATO-s nga ai i OKB-së, nuk e di sa ia vlen për të diskutuar për 100-ditëshin e dështuar të qeverisë Kurti”, ka thënë Berisha.

Në këtë intervistë ai ka folur edhe për përgatitjet e Nismës për zgjedhjet lokale.

Berisha, i cili është edhe kandidat i Nismës për kryetar të komunës së Prizrenit, ka shprehur optimizëm për rezultatet e kësaj partie në këto zgjedhje. “Mendoj se ofrimi i alternativës qeverisëse që do të bëjë Nisma nëpër komunat e Kosovës do të jetë një befasi e këndshme për të gjithë qytetarët. Nisma, edhe pse është subjekt i ri, ka njerëz me përvojë në politikë dhe ka çfarë u jep qytetarëve të Kosovës nga fryma e saj politike, nga personalitetet që i ka në terren”, është shprehur Berisha.

Më Shumë

SBASHK-u kundër që të ketë sërish shtyrje të mësimit

Kanë mbetur pothuajse edhe 10 ditë deri ne fillimin e vitit të ri shkollor, e për këtë gjë Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të...

Hoxha nga Prizreni: Njerëzit më të urryer të Allahut janë beqarët

Një deklaratë e hoxhës nga Prizreni, Irfan Salihu, është bërë virale nëpër rrjete sociale dhe ka ngjallur reagime të shumta. Në këtë ligjeratë, ai ka...

Për ”Le Monde”: Quhem Ismail. Nuk kam asgjë prej myslimani

  Prestigjiozja franceze ka botuar, të premten e 23 majit 1986, në faqet 15 dhe 19, intervistën ekskluzive me shkrimtarin Ismail Kadare, të zhvilluar gjatë...

Behar Rakaj, kandidati i LDK-së për kuvendar të Prizrenit

Behar Rakaj, është ekonomist i diplomuar në degën menaxhment-informatik. Ai në zgjedhjet e tetorit garon në listën e LDK-së për kuvendar të Kuvendit të Prizrenit...

Ministri Vitia u bën thirrje për vaksinim ndaj COVID, fëmijëve 12-15 vjeç me probleme shëndetësore

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha të hënën se shëndeti i fëmijëve dhe i nënave do të jetë gjithmonë prioritet i Qeverisë Kurti. Ai gjatë...

Oriola Marashi, ikonë e modës

Modelja e popullarizuar shqiptare, Oriola Marashi, merr vëmendje për thuajse çdo postim që ndan në rrjete sociale. Duke qenë se vetëm në Instagram numëron 600...

Reshjet e shiut bllokojnë Kukësin

Reshjet e dendura, probleme me rrugët dhe energjinë në Kukës Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë probleme në disa rrugë të qytetit të Kukësit....

Këto janë të gjitha masat e reja kundër COVID-19 që hyjnë në fuqi nga sot

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se nga sot do të hyjnë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së pandemisë...

Në spitalin e Prizrenit bie numri i pacientëve me Covid-19

Po vazhdon të bie numri i të spitalizuarve me COVID-19, në kuadër të klinikave COVID-19 të QKUK dhe spitaleve të përgjithshme. Sipas raportit të publikuar...

Konfirmohet aktakuza për mos deklarim të pasurisë, ndaj Këshilltarit të Asamblesë Komunale të Prizrenit

Gjykata Themelore në Prizren e ka konfirmuar aktakuzën ndaj Edis Aljilji, i akuzuar se si këshilltar i koalicionit VAKAT në Asamblenë Komunale në Prizren nuk e...

“Të vras” – burri nga Prizreni ia drejtoi kallashin gruas në prani të fëmijëv

“Të vras” – burri nga Prizreni ia drejtoi kallashin gruas në prani të fëmijëve, Gjykata merr vendim për të Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar...

Ancelotti: Kjo skuadër e Real Madridit do të luftojë për gjithçka

Carlo Ancelotti ka theksuar se objektivi i Real Madridit në këtë sezon është të luftojë për Ligën e Kampionëve. Trajneri italian hezitoi të favorizojë ndonjë...

Zafir Berisha hap fushatën zgjedhore para Memorialit të Dëshmorëve

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit, Zafir Berisha, dhe kandidatët për Kuvendin e Prizrenit, në përputhje me manualin për mbrojtje nga COVID-19, hapën...

Totaj shpalos programin e të rinjve në lagjen “Bajram Curri” në Prizren

Kandidat i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka takuar Rininë Demokratike dhe strukturat e nëndegës në lagjen “Bajram Curri”. Ai ka shfletuar në...

Pranoi mito, arrestohet zyrtari doganor në pikëkalimin në Vermicë

Mbrëmjen e së enjtes që e lëmë pas, në pikëkalimin kufitar të Vermicës, është arrestuar një zyrtar doganor.   Arrestimi i tij u bë nga njësitë...

Sot përballje të forta në BKT Superligë, ja kush me kë luan

Xhiroja e pestë në BKT Superligën e Kosovës vazhdon sot me tri ndeshje që janë në program për t’u zhvilluar. Kjo javë nisi me dy...

Lajmet e Fundit