8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Përfundon aksioni te Ministria e Bujqësisë, shtatë të arrestuar

Policia e Kosovës ka përfunduar aksionin te Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, ku ka arrestuar shtatë zyrtarë të kësaj agjencie, raporton Express.

Arrestimi i tyre është bërë në kuadër të aksionit të Drejtorisë për Hetimin e Krimeve Ekonomike me Prokurorinë, i cili po zhvillohet në disa qytete të Kosovës.

Aksioni është zhvilluar nën dyshimet për marrje ryshfeti në ndarje të subvencioneve.

Ndryshe, Ministri i Bujqësisë Faton Peci ka paralajmëruar mbrëmë se prokuroria dhe organet e ndjekjes nuk do të ndalen deri në zbardhjen e rasteve abuzive në ministrinë që drejton.

Reklamë

Peci në emisionin ‘DPT te Fidani’ në T7 ka konfirmuar se është kontaktuar nga organet e krimeve ekonomike dhe se do të vazhdojë të ofrojë informacione lidhur me keqpërdorimet në ministri, raporton Gazeta Express.

“Në kategorinë e subvencioneve është borxhi i madh, involvimi i zyrtarëve që një numër i konsiderueshëm i tyre janë me aktakuza të ngritura, një numër janë nën hetim dhe në paraburgim dhe sipas të gjitha gjasave  ka indikacione që kjo nuk përfundon me kaq sepse vala e parë dhe e dytë e arrestimeve në të kaluarën mund të prek edhe zyrtarë të tjerë dhe kjo e vështirson punën në ministri.  Unë po supozoj që fakti që aty ka ekzistu një zinxhir në ndërmarrjen e veprimeve në marrje dhe dhënie ryshfeti unë besoj që prokuroria nuk kanë me u ndalë deri në zbardhjen e rasteve”, tha Peci.

Tutje ai u shpreh se është kontaktuar nga organet e ndjekjes dhe do të vazhdojë të ju jap informacione lidhur me abuzimet nga zyrtarë të Ministrisë.

“Unë jam kontaktuar edhe nga organet e krimeve ekonomike njësisë për hetime por edhe nga prokuroria, dhe luftimi i krimit dhe korrupsionit është edhe vullnet i imi, kemi komunikuar dhe vazhdojmë me bashkëpunu shumë ngusht. Ne ofrojmë informacione që zyrtarët e ndjekjes konsiderojnë që janë të dobishme për vazhdimin e proceseve hetimore. Logjika thotë që një nivel aq i lartë i abuzimeve nuk mund të përfundojë vetëm tek zyrtarët që kanë qenë të involvuar deri tash”, tha ai./Gazeta Express/

Më Shumë

Forca të mëdha policore në veri, Njësia Speciale në kufirin Kosovë – Serbi

Forca të mëdha policore janë parë sot në mëngjes në drejtim të pikës kufitare në Jarinje, në mbështetje të procesit të reciprocitetit ndaj Serbisë...

Leonora Jakupi mahnit me pozat e radhës nga pushimet

Leonora Jakupi prej ditësh ka nisë pushimet dhe si destinacion ka zgjedhur Bodrumin në Turqi. Këngëtarja e njohur nuk ka lënë anash postimet në rrjetet...

Tayna provokon me të brendshme nga ballkoni

Reperja Tayna po vazhdon të provokojë me foto joshëse në Instagram. Derisa ajo ka pasur të veshur një palë të brendshme, Tayna shihet se është...

Pozita e opozita në Prizren, përplasen për arsimin

Kuvendi i Komunës së Prizrenit sot ka mbajtur seancë të jashtëzakonshme për arsimin. Gjatë mbledhjes asamblistët ngritën çështje të ndryshme dhe paraqitën kërkesat dhe pyetjet...

Sot takohen Ballkani – Llapi dhe Malisheva – Feronikeli

BKT Superliga në futboll rikthehet me ndeshjet e javës së pestë. Sot (e shtunë) zhvillohet derbi në mes të Ballkanit dhe Llapit në Suharekë. Vendasit,...

Prizren, 30 ditë paraburgim për kontrabandim me migrantët sirianë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka caktuar sot masën nga një muaj paraburgim ndaj të pandehurve F.R., dhe SH.B.., për...

Malishevë/ Dërgohet pa shenje jete një person në QKMF

Një person është dërguar pa shenja jete në QKMF në Malishevë, ndërsa rasti në polici është hapur si “hetim i vdekjes”, raporton PrizrenPress Me vendim...

Shkëndije Muja i reagon hoxhës i cili tha se njerëzit më të urryer të Allahut janë beqarët

Këngëtarja e njohur për publikun, Shkëndije Muja ka reaguar ndaj hoxhës Irfan Salihu i cili është shprehur se “njerëzit më të urryer të Allahut janë beqarët”. Në një...

Erdogan dhe Putin pritet të takohen për të biseduar për Sirinë

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, brenda këtij muaji pritet ta vizitojë Rusinë dhe do të takohet me homologun e tij rus, Vladimir Putin. Ata do...

Protestojnë fermerët: 200 traktorë “do ta bllokojnë” nesër Ministrinë e Bujqësisë

Gjatë ditës së enjte, në Kosovë do të mbahet një protestë nga fermerët e pakënaqur me kriteret për subvencionimin e grurit. Kjo protestë do të...

City dhe Tottenham në garë për yllin e Milanit

Manchester City dhe Tottenham po përgatiten për një duel në merkato për të rrëmbyer Theo Hernandez nga Milani. “Qytetarët” janë në kërkim të një mbrojtësi...

Sonte Derbi i Italisë, Juventus-Milan

Juventusi kundër Milanit është ndeshja kryesore në kuadër të javës së katërt në Serie A. Rossonerët kanë fituar tri ndeshjet e para, teksa Juventusi është...

‘Prizreni 16’ me fitore ndaj Rahovecit në javën e parë

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Rahovecit me rezultat 106-96 (29:30, 31:31, 22:10, 24:25), në kuadër të javës së parë të Art Motion Superligës...

Mjekët në Suharekë s’dijnë si të veprojnë me qytetarët që u skadoi afati për marrjen e dozës së dytë të vaksinës

Janë bërë gati dy muaj prej që L.B nga Suhareka i ka kaluar termini për marrjen e dozës së dytë. Kjo për shkak të problemeve...

Spitali i Prizrenit, 55 pacientë po trajtohen me Covid-19

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se trajtim mjekësor nga COVID-19, po marrin 591 pacientë në klinikat Covid-19 të...

Nuk paguante universitetin se ishte shumë shtrenjtë, 21-vjeçarja zbulon si arriti të fitonte 1 milion dollarë në vit

Një studente e cila donte që të bëhej doktoreshë, dhe po përpiqej që të paguante universitetin, ka zbuluar se si i dha fund dhe...

Lajmet e Fundit