15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Zelensky i kërkon parlamentit të Ukrainës ta sanksionojë Iranin për 50 vjet

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka kërkuar parlamentit të vendit të vendosë sanksione ndaj Iranit për 50 vjet.

Duke cituar një projekt-rezolutë, gazeta ukrainase Kyiv Independent, tha se kërkesa përfshin një ndalim të plotë të tregtisë iraniane, investimeve dhe teknologjive të transferimit, si dhe tërheqjen e aseteve iraniane nga Ukraina.

Parlamenti i Ukrainës duhet të miratojë projektligjin që ai të bëhet ligj, por parlamenti nuk e ka caktuar ende votimin.

Irani i ka ofruar Rusisë pajisje ushtarake dhe tashmë është sanksionuar nga ShBA-ja dhe Bashkimi Evropian për furnizimin me dronë në vend.

Një burim sigurie ka thënë për Sky News se Irani ka furnizuar fshehurazi sasi të mëdha plumbash, raketash dhe predha mortajash në Rusi.

Arrestohet në Kukës shqiptari që po transportonte ilegalisht 27 emigrantë në drejtim të Kosovës

Është arrestuar një person në Shqipëri i cili po transportonte 27  emigrantë në drejtim të Kosovës. Emigrantët kishin paguar nga 200-400 euro për të dalë...

Ankesa e mbrojtësve të “Burdushit” në Apel ndaj refuzimit të kërkesës nga Themelorja lidhur me shtyrjen e vuajtjes së dënimit

Mbrojtësit e të akuzuarit Hysri Peqani i njohur si “Burdushi”, avokatët Durim Osmani dhe Feim Alaj, më 15 shtator 2023, kanë parashtruar ankesë kundër...

Lajmet e Fundit